Cut Down Nedir? Tıpta CutDown Ne Demektir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Cut Down Nedir?

Cut down, tıp biliminde temel olarak herhangi bir tıbbi işlemin uygulanabilmesi için damarların açılması durumunu ifade eden tıbbi bir terimdir. Damarın açılması en basitinden kateter yerleştirilmesi için bile olabilir. Kateter yerleştirilmeden önce cut-down işlemi yapılır ve kolayca yerleştirilir.

cut down işlemi
Gördüğün yapıda ilgili bölgeye bir insizyon açılarak cut down işleminin yapılması anlatılıyor.

Cutdown işlemi duruma göre venöz veya arteriyel olarak uygulabilir. Kanülasyon işlemi sayesinde acil durumlarda kurtarıcı müdaheleler gerçekleştirilir.

Aşağıdaki videoda cutdown işleminin nasıl yapıldığını detaylıca görebilirsiniz. Videoyu tıbbi terimin aklınızda kalması açısından mutlaka izlemenizi öneriyorum.

YouTube video
Videoda venöz cutdown işleminin nasıl yapıldığını göreceksiniz.

Temel olarak bu kelimenin anlamını kavradığınızı düşünüyorum. Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi alt tarafta bulunan yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım. Yorumlarınızı bekliyorum 🙂

(Bu yazı ilk defa 22 Ağustos 2016 tarihinde yazılmıştır. Ardından 4 Aralık 2020 tarihinde güncellenmiştir.)

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın