Cevizin Muhteşem Faydaları

0
3

Bir ağaç üzerinde yetişen ceviz, en olgun meyvelerini eylül ayında vermektedir. Tadı ile oldukça sevilen ve tüketilen cevizin faydaları, insan sağlığı açısından çok değerlidir. Birçok konuda iyileştirici, güçlendirici ve yatıştırıcı etkileri bulunmaktadır. İçeriğinde çok fazla faydalı madde olması ile birlikte, Omega-3 yağı ve E vitamini içermesi ile de ön plandadır.

Cevizin Faydaları Nelerdir?

Kalp ve Damarlar İçin Faydası: Kalp sağlığı açısından ceviz tüketimi mutlaka gerçekleştirilmelidir. Kalbin toksinlerden korunması, damar yollarının tıkanıklıklardan uzaklaşması ve kalp ritminin düzene girmesi açısından cevizin önemi oldukça büyüktür. Ayrıca düzenli bir kan dolaşımı ve kalp krizinden korunmak için de uzmanlar bol ceviz tüketimini destekler.

Demir Eksikliği İçin Faydası: İçerisinde bol miktarda demir bulunduran ceviz, bir avuç tüketildiğinde günlük demir ihtiyacının yaklaşık %20’sini karşılıyor. Kansızlık ve anemi gibi problemler yaşayanlar için de ceviz çok faydalıdır.

Diyabet Hastalığına Karşı Faydası: Kan şekerini düzenlemek ve dengeyi korumak açısından ceviz tüketimi desteklenir. Şeker hastaları gün içerisinde mutlaka en az bir avuç ceviz tüketmelidir.

Kansere Karşı Faydası: Vücut direncini arttırması, bağışıklık sistemini güçlendirmesi ve hücre yenilenmesini desteklemesi sayesinde ceviz, aynı zamanda kanser için iyi bir koruyucu etki oluşturur. Cevizin kanser riskini ciddi oranda azalttığı, bilimsel araştırmalar ile kanıtlanmıştır.

Kemikler İçin Faydası: Kemiklerin güçlenmesi için ceviz tüketimi mutlaka sağlanmalıdır. Aynı zamanda kemik erimesi hastalığında da ceviz koruyucu bir etki gösterir.

Sinir Sistemi İçin Faydası: Ceviz tüketmek sinir sistemini güçlendirir, beyin gelişimini destekler ve hafızanın kuvvetlenmesini sağlar. Hafıza problemi yaşayanlar, alzheimer riskinde olanlar için uzmanlar tarafından ceviz yenmeleri söylenmektedir. Aynı zamanda cevizin yatıştırıcı ve dinlendirici bir etkisi de mevcuttur. Yorgun bir günün sonunda ya da güne başlarken bir avuç ceviz iyi gelir.

Cilt Sağlığı İçin Faydası: Ceviz cildi gençleştirir ve hücrelerin yenilenmesini sağlar. Aynı zamanda cildin sıkılaşmasını da destekleyen ceviz, birçok kozmetik markasında ve cilt bakım ürününde kullanılır.

Zihin Gelişimi İçin Faydası: Bu faydası ile çocuklar için önem taşıyan ceviz tüketimi, fiziksel gelişimde olduğu kadar zihinsel gelişimde de tamamlayıcı bir etki gösterir. Zeka gelişimine olan katkıları ile ceviz zihnin koruyucusudur.

Yaralar İçin Faydası: Eski dönemlerden beri ceviz, yaraların iyileştirilmesinde ve enfeksiyonların geçirilmesinde tercih edilir. Aynı zamanda iltihaplanmaları da geçirmek için ceviz tüketimi desteklenir.

Kilo Alma Konusunda Faydası: Kilo almak isteyenler için ceviz çok faydalıdır. Hem iştah açıcı etki sağlaması hem de içerisinde yer alan madde ve Omega-3 yağı ile sağlıklı bir kilo alma desteği gerçekleştirir.

Cevizin Faydaları Kısaca

 • Zihinsel gelişimi destekler.
 • Cilt sağlığını korur.
 • Kalbe çok faydalıdır.
 • Hafızayı güçlendirir.
 • Sinir sistemini güçlendirir.
 • Kemikleri korur.
 • Yaraları iyileştirir.
 • Kansere karşı korur.
 • Diyabete iyi gelir.
 • Demir eksikliğine iyi gelir.
 • Kilo almayı destekler.
 • Ceviz Yapraklarının Faydası

Cevizde olan tüm faydalar ve özellikler ceviz yaprakları için de geçerlidir. Antik dönemlerden beri ceviz yaprakları yaraların iyileştirilmesi için kullanılır. Bugün de birçok ilacın ve merhemin üretiminde ceviz yaprakları eklenir. Sıcak su banyosu yaparken ceviz yaprakları eklemek, ciltte iyileştirici etkiler gösterir.

Ceviz İçin Tavsiyeler

Özellikle diyet yapanlar için tarifler içerisine şeker yerine ceviz katmak, lezzet katmak açısından fayda sağlar. Cevizli her tarif çok daha lezzetli hale gelmektedir. Şeker hastalarının şeker ihtiyacını da ceviz fazlasıyla karşılayacaktır.

Cevizin Zararları

Kanıtlanmış ve belirli bir ceviz zararı bulunmaz. Her bireyde geçerli olmasa da, aşırı ceviz tüketimi mide bulantısına sebep olabilir.

Not: Yukarıda okumuş olduğunuz tüm bilgiler aşağıda kaynak olarak belirtilen siteden derleme olarak hazırlanmıştır. Cevizin insan sağlığına etki eden diğer faydaları, saç sağlığı için cevizin etkisi, cevizin yaralar üzerindeki mucize etkisi, ceviz ile hazırlanan muhteşem ötesi tarifleri ve tüm bunlardan fazlasını aşağıdaki kaynak linki ziyaret ederek bulabilirsiniz.

Kaynak Bilgi: Faydalari.com


Reklam
Dikkat bu bir sponsorlu yayındır ve reklam öğeleri içermektedir.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here