Çarpıntı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️

Çarpıntı İçin Hangi Bölüme Gidilir?

Çarpıntı problemi insanlarda çeşitli dönemlerde görülebilen bir problemdir. Geçici bir sorun olmasına karşı ciddi hastalıklar nedeni ile de belirtebilir. Kalbimiz normal şartlarda dakikada 60 ila 80 defa atarak kan pompalama görevini yerine getirir. Bu atışlar özellikle sporcularda 50’lere düşebilir. Ortalama olarak günde seksen bir ile yüz bin kere kalbimiz atar ve bunu hiç hissetmeyiz. Atışı hissettiğimizde genel olarak çarpıntı neden ile hissederiz. İki şekilde çarpıntı ile karşılaşabiliriz.

Kalbin dakikada 100’den fazla atarak taşikardiye sebep olması ve düzensiz atışlarla aritmiye neden olmasıdır. İki durumdan herhangi biri ile karşılaşıyorsanız çarpıntı için hangi doktora gidilir bilmeniz gerekir.

Çarpıntı Nedenleri Nelerdir?

Çarpıntı şikayeti ile doktora başvuranların büyük bir çoğunluğu fiziki bir rahatsızlığı olmayan vakalardır. Buna karşı çarpıntı sebeplerinden biri ise psikolojik sorunlardır. Stresli bir yaşantının yanı sıra kişide depresyon, panik atak, anksiyete gibi psikolojik rahatsızlıkların olması çarpıntıların oluşmasına neden olabilmektedir.

Bazı gıdalar tüketilmesi de çarpıntı nedenleri arasınadır. Özellikle kafein içeren içecekler, çay, sigara tüketimi çarpıntıyı tetikleyen en önemli faktörlerdendir. Kilo verdirici gibi uyarıcı ilaçlarda kalp üzerinde etki yaparak çarpıntıyı oluşturabilmektedir. Bu nedenle altta herhangi bir rahatsızlığın olmamasına karşı oluşan çarpıntılardır. Kalpteki çarpıntılar farklı hastalıklar nedeni ile de gerçekleşebilir.

Kansızlık birçok organı etkilediği gibi kalbide etkilemektedir. Kalbin performansını düşürerek çarpıntıya sebep olabilir. Tiroid bezinin yüksek seviyelerde hormon salgılaması ile oluşan zehirli guatr, organların daha hızlı çalışmasına neden olduğu için kalpte taşikardi ve çarpıntıya neden olabilir.

İnsan vücudundaki ateşi yükselten enfeksiyon hastalıkları özellikle 39 dereceden sonra kalbin hızlı çalışmasına neden olur ve çarpıntı tetiklenir. Kişide hipertansiyon olması, aşırı su kaybetmesi, kalp kapak hastalıklarının olması, koroner arter hastalığının olması, kalp yetmezliği ve kalpteki elektriksel sistemde oluşan bozukluklarda çarpıntı nedenleri arasındadır.

Çarpıntı İçin Ne Zaman Doktora Gidilmelidir?

Çarpıntıları ciddi bir sorundur ancak genel olarak geçicidir. Kısa süreli çarpıntılarda endişelenmenize gerek yoktur. Ancak çarpıntı ile birlikte görülen bazı belirtiler doktora başvurmanız gerektiğinin göstergesidir. Bunlar özellikle çarpıntı ile birlikte baş dönmesi, terleme, görmede azalma, göğüste ağrı veya sıkışma, ciltte solma gibi belirtileri gördüğünüzde doktora başvurmanız önemlidir.

Çarpıntı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Çarpıntı probleminin araştırılması için çarpıntı için hangi doktora gidilir sorusunu merak ediyorsanız yapmanız gereken Kardiyoloji bölümüne başvurmaktır. Bölüm kalp üzerinde araştırmalar yapar, tanı koyar ve tedavi için uygun tedavi yöntemlerini uygular. Kalp çarpıntıları için gerçekleştirilecek tanı çalışmalarında kan tahlilleri alınabileceği gibi ultrason ile kalp ve toplar damarlar incelenerek gerekli tetkikler yapılacaktır.

Çarpıntı Nasıl Tedavi Edilir?

Çoğu zaman çarpıntı geçici olduğu gibi herhangi bir nedene de bağlanamaz. Altında yatan herhangi bir hastalık tespit edilirse tedavi hastalığa yönelik ilerlemektedir. Ancak bir hastalığın görülmediği durumlarda ise özellikle kişinin stresten uzak durması, psikolojik sorunlarını aşması ve sağlıklı bir hayat sürmesi önemlidir.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Sağlık Profesyoneli

Sağlık ve hastalık konusunda internet ortamında var olan bilgi kirliliğinin önüne geçmek ve siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmek amacıyla yıllardır yazılar hazırlıyorum. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz.

Yorum yapın

Exit mobile version