Burun Spekulumu Nedir? Ne İşe Yarar?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Burun Spekulumu Nedir?

Burun Spekulumu, cerrahi operasyonlar sırasında invaziv olan ya da olmayan işlemlerin yapılması için burun kanatlarının genişletilmesi amacıyla kullanılan tıbbi bir gereçtir. Tıp dünyasında nazal spekulum olarak da geçer. Ayrıca başta kbb bölümü olmak üzere hekimlerin yaptığı burun muayenesi için olmazsa olmaz bir araçtır. Burun içerisini daha rahat görebilmek amacıyla ekartasyon sağlar.

burun spekulumu nedir
Fotoğrafta burun içine spekulumun nasıl yerleştirildiğini görüyorsunuz.

Genişleme sağlandıktan sonra burun içinden kamera ile bakılacaksa kamera ve diğer tıbbi cihazlar ilerletilebilir. Aşağıya burun spekulumu resmini bırakıyorum. Bu konuyla ilgili olarak merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi alt tarafta yer alan yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım. Yorumlarınızı bekliyorum.

(Bu yazı ilk defa 20 Ağustos 2016 tarihinde yazılmıştır. Ardından 5 Aralık 2020 tarihinde güncellenmiştir.)

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın