Bifazik Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Bifazik, iki evreli manasında kullanılmakla beraber tıpta sıkça kullanılan bir terim olduğu bilinmektedir.  Örneğin bifazik uyku dendiği zaman geceleri normal uykuya ek olarak şekerleme tadında ikinci bir uykunun olması manası çıkar.

Farklı bir örnek vermek gerekirse bifazik hastalık diyecek olursak bu ise hastalığın iki farklı evresinin olduğunu belirtmek için kullanılır. Örnekleri bu şekilde çoğaltabiliriz.

Aklınıza takılan bir husus var ise yorum olarak yazabilirsiniz. Sağlıcakla kalın.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“Bifazik Nedir?” üzerine bir yorum

 1. Hocam saygılar. Cekilmis olan ultrason sonucunda.

  İncelenen arteriyel sistemde intimal kalınlaşma izlendi.
  Sol ayak dorselis pedis düzeyinde kalibrasyon azalmış akım bifaziktir.
  Demekte.
  Yorum alabilirmiyim hocam ?

  Cevapla

Yorum yapın