Bengay Krem Kullanmadan Önce Mutlaka Okumalısınız !

0
2070

Bengay Krem Nedir?

Bengay krem nedir, bu ilaç ağrı kesici etkisine sahip bir kremdir. Etken madde olarak ilaçta Metil salisilat ve Mentol kullanılmaktadır. Vücudun herhangi bir bölümünde ağrı oluştuğunda ağrının oluştuğu bölgeye uygulanır. Krem bu bölgede bulunan damaların genişlemesine neden olur ve böylelikle bir rahatlama söz konusu olarak ağrı kesici etkisini gösterir.

bengay krem
Bengay krem ile ilişkili görsellerden.

Bengay jel ilacının amacı vücutta bulunan sinir ve kasların rahatlamasını sağlamaktır. Birçok nedenden dolayı sinir ve kaslarda oluşan ağrıların giderilmesinde kullanılmaktadır. İlaç belirli aralıklarla belirli sürelerde kullanılmalıdır. Bu süreler genel olarak doktorlar tarafından belirlenmektedir. Doktorlar hastanın o anki sağlık durumuna göre bu süreleri belirlediği için uyulması oldukça önemlidir. İlacın yüksek veya düşük dozda kullanılmaması gerekir.

Bengay Krem Nasıl Kullanılır?

Bengay Pomad kullanımı ilacın etkili olması için önemlidir. Bengay krem nasıl kullanılır konusunda bu krem haricen kullanılan bir kremdir. Ağrılı bölge üzerine uygulanmaktadır. Uygulama yaparken de ağrılı olan bölgeye ince bir tabaka oluşacak şekilde sürülmelidir. Daha sonra ise kremin deride emilmesi sağlanana kadar krem cilt üzerinde ovuşturulmalıdır. Bu işlem sonrasında ise ilaç etkisini göstererek ağrıyı hafifletecektir.

Kremi kullanırken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise ilacı kullanmadan önce temizliktir. Kremi ağrının bulunduğu bölgeye sürmeden önce bu bölge temizlenmelidir. Kirli olan bölgede kremin tam anlamı ile emilimine engel bir durum oluşacağı için kremin tam etki göstermemesi söz konusu olabilir. Bu nedenle krem sürmeden önce ağrılı bölge temizlenmelidir.

Bengay Krem Yan Etkileri

Bengay Pomad ilaç her ilaçta olduğu gibi yan etkiler gösterebilmektedir. Yan etkiler var olsa da bu yan etkiler her insanda görülmez. Bengay kremi kullanmaması gereken kişilerin kullanması, gereğinden fazla kullanılması veya doz normal olsa dahi uzun süreler kullanılması, kremin içeriğindeki maddelerden herhangi birine hastanın alerjisinin olması yan etkileri görülme olasılığını artırmaktadır. Yan etkiler genel olarak hafif derecelerde görülmektedir. Her ihtimalde yan etkilerin görülmesi durumunda ilaç kullanımı bırakılmalı ve doktora başvurulmalıdır.

Bengay krem yan etkileri arasında ciddi olan ancak seyrek olarak görülen durumlar ayak, el, yüz, bilek ve dudaklarda şişmenin yanı sıra boğaz ve ağızda nefes almayı ve aynı zamanda yutkunmayı zorlaştıracak şekilde şişliklerin oluşması görülen ciddi yan etkilerdir. Bu yan etkilerin yanı sıra kremin uygulandığı bölgede de yan etkiler görülebilir. Kremin uygulandığı bölgede su kabarcıklarının çıkması, tahriş, kızarıklık, uyuşma, yanma, döküntü, ağrı ve kaşıntı etkileri görülebilir. Bu etkiler ise Bengay Pomad kremin hafif yan etkileri arasında yer almaktadır.

Yukarıdaki yan etkilerin yanı sıra çok seyrek olarak görülen yan etkiler arasında nefes darlığı, bulantı, kusma ve karın ağrısı görülebilir. Yan etkiler oldukça ciddidir. Yan etkilerin görülmesi halinde ilacın kullanımı devam ederse daha ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceği için bu etkilerin görülmesinde hemen ilaç kullanımı bırakılmalı ve en yakın hastanenin acil bölümüne başvurulmalıdır.

Bengay Krem Ne İçin Kullanılır?

Bengay Pomad, vücudun çeşitli yerlerinde oluşan ağrıların ve iltihapların azaltılması için kullanılan bir ilaçtır. Krem formunda olan ilaç ağrılı bölgeye uygulandığında ilacın etkisi ile sürülen bölgede bulunan damarlarda genişleme görülür. Bu genişleme ise bölgede ağrı kesici etki gösterir. Bengay krem ne için kullanılır konusunda sinir ve kasların gevşemesi ile ağrı kesici etkisi göstermesidir. Kremin etkili olduğu birçok hastalık vardır.

Bengay krem neye iyi gelir konusunda kullanıldığı durumlar arasında ağrılı omuz tutulmaları, kas ağrıları, bel ağrıları, darve ve zedelenme sonucu oluşan ağrılar, romatizmal ağrılar, eklemlerde oluşan iltihaplanmalar, sinir sıkışmaları gibi hastalıklarda kullanılır. Ayak burkulmasına krem olarak da kullanılabilen krem özellikle ağrının devam etmesi durumlarında etkilidir. Aynı şekilde bilek burkulması için krem önerileri arasında da yerini almaktadır.

Bengay Krem Fiyatı

Bengay krem fiyatı eczanelerde satılan liste fiyatı 7,74TL olarak satılmaktadır. Cilt üzerine sürülen ve ağrı kesici etkisi olan krem Bengay krem ne kadar sorusu sorulmaktadır. Cilt üzerinde oluşan birçok soruna karşı Bengay Pomad krem kullanılabilmektedir. Bu konuda özellikle darbe sonucunda oluşan ağrılarda ağrı kesici olarak krem kullanılabilir.

Ağrı kesici etkisi ile krem ayrıca romatizmal hastalıklar ve iltihaplar içinde kullanılabilmektedir. Cilt yüzeyine haricen uygulanan ilaç etkili bir şekilde bölgede bulunan damarları genişleterek ağrı kesici etkisi göstermektedir. Fiyat ayrıca hastanın sağlık güvencesine göre de değişiklik göstermektedir. Sağlık sigortasından yararlanmak için ilaç doktor tarafından hastaya reçete yazılması ve bu şekilde eczaneden alınması gerekmektedir.

Bengay Krem Hamilelikte Kullanılır mı?

Bengay krem hamilelikte kullanılır mı sorusu oldukça önemlidir. Bunun nedeni ise hamile kişilerin özellikle ilaçlar konusunda birçok noktaya dikkat etmesi gerektiğidir. Krem formunda olan ilaçlarda sadece cilde sürüldüğü için kullanılabilir görülse de aslında durum daha farklıdır. Hamilelikte bel ağrıları gibi birçok ağrı görülebilmektedir. Bu ağrılara karşı hamilelikte kas gevşetici krem kullanılıp kullanılmayacağı merak edilmektedir.

Hamilelikte Bengay kullanılabilir mi konusunda ise doktor kontrolü olmadan kullanılmamasıdır. Çünkü bu tür kremler vücut tarafından emilmektedir. Hamile kişilerde ise bu tür ilaçlar kullanıldığında çocuklarda kalp rahatsızlıkları görülebilmektedir. Bu gibi durumlarda doktor kararı sonrasında krem kullanılmalı bireysel karar vererek Bengay krem kullanılmamalıdır. Kontrolsüz kullanılan kremler sorunlara yol açabilir.

Bengay Krem Emzirme Döneminde Kullanılır mı?

Bengay krem emzirme döneminde kullanılır mı konusunda endişe duyulmaktadır. Krem formunda olan Bengay kremin emziren anneler üzerinde nasıl bir etki yaptığı bilinmemektedir. Ayrıca herhangi bir olumsuz etkinin olup olmadığı konusunda da herhangi bir bilgi yoktur. Bu nedenle emziren annelerin kremi kullanmasında doktor tavsiyesi alması önemlidir. Bengay krem emziren anne tarafından kullanılacaksa bu durum doktor tarafından Bengay krem faydaları risk faktörleri göz önünde bulundurularak karar verilmelidir.

Kas gevşetici etkisi olan diğer tablet formundaki ilaçlar emziren anneler tarafından kullanılmamalıdır. Ağırı kesici etkiye sahip olan Bengay kremin kullanılmasında ayrıca emziren annelerin dışında kullanmaması gereken hastalarında bu duruma büyük özen göstermesi gerekir. Aksi halde başka sağlık sorunları oluşabilir.

Bengay Krem Etken Maddesi

Bengay kremin etkili bir şekilde ağrılara ve iltihaplara karşı tedavi edici yönünün gerçekleşmesi Bengay krem etken maddesi olan Metil Salisilat ve mentol ile oluşur. Bu iki madde ise farklı oranlarda bulunmaktadır. Krem formülünde %15 Metil Salisilat bulunmakla birlikte %10 oranında da mentol bulunmaktadır.

Bengay krem etken maddelerinin yanı sıra yardımcı maddelere  de sahiptir. Yardımcı maddeler arasında su, Hystrene, susuz lanolin, sorbitan tristearat, gliserol monostearat, polisorbat 85 bulunmaktadır. İlacın doktor tavsiyesi ile kullanılması oldukça önemlidir. Bunun nedeni ise doktorun hastanın o anki sağlık durumunu değerlendirerek ilacı tavsiye etmesidir. Bazı durumlarda bu ilaç hasta için uygun olmayabilir. Bu nedenle doktor kontörlü önemlidir.

Bengay Muadili (Eşdeğer) İlaçlar

Kas gevşetici, ağrı kesici ve iltihaplara karşı kullanılan Bengay krem bazı durumlarda muadili yani eşdeğeri olan ilaçlarla değişmesi gerekebilmektedir. Bengay muadili eşdeğeri ilaçlar çeşitli durumlarda söz konusu olabilmektedir. Bu durumlardan biri yan etkilerdir. Eğer hasta Bengay krem kullanmışsa ve kullandığı zaman içerisinde ilacın yan ektilerini görmüşse ilacı değiştirmesi gerekebilir. Ayrıca ilacın içeriğinde bulunan etken maddelerden herhangi birine alerjisinin bulunması durumunda da farklı ilaç talep edilebilir. Diğer yandan Bengay kremin bulunmadığı durumlarda da aynı etkiyi gösteren ilaçlar tavsiye edilebilir.

Bangay muadili ilaçlar arasında ise Algesal, Capsigel, Jelgo, Kamfolin, Prepagel, Reparil, Rumasın ilaçları kullanılabilmektedir. Bu ilaçlar arasında değişiklik yapmadan önce doktora tavsiyesi almakta oldukça önemlidir.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Dr. E Yavuz
Sağlık ve hastalık konusunda internet ortamında var olan bilgi kirliliğinin önüne geçmek ve siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmek amacıyla yıllardır yazılar hazırlıyorum. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here