Belçika’da Çocuklara Ötenazi

Bu yazı tıbbi açıdan Doktor Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir.

Belçika’da Çocuklara Ötenazi uygulandı.Dünyada sadece Belçika’da reşit olmayan yaştaki çocuklara ötenazi uygulaması yapılabilmekte.

belcikada-cocuklara-otenazi

Geçtiğimiz günlerde reşit olmayan bir çocuğun talebi üzerine,ötenazi uygulanmasına onay verildi.Onaya gerekçe olarak ta çocuğun çok hasta oluşu gösterildi.

2014 yılında Belçika hükumetince kabul edilen yasa böylece ilk defa uygulanmış oldu.

Çocuğun bilgileri Federal Ötenazi Kontrol Kurulu’na gönderilmesini takiben kurul başkanı Prof. Wim Distelmans ,çocuğun umutsuz bir hastalığa yakalandığını ve ötenazi uygulanmasının yerinde olduğunu söyledi.Ayrıca çocukların ölüm hakkının asla inkar edilebilir bir durum olmadığını da sözlerine ekledi.

Dünyada Belçika’dan başka çocuklara ötenazi hakkı tanıyan diğer bir ülke Hollanda.Ancak Hollanda’da durum biraz farklı.12 yaşından küçük çocuklara ötenazi hakkı tanınmamakta.

Kaynak : www.rainews.it


Haber hakkında duygu ve düşüncelerinizi konu altına yorum olarak yazabilirsiniz.Cevap vermekten mutluluk duyacağız.

Alttaki yorum bölümünü kullanarak doktorlara soru sormak için sorunuzu olabildiğince detaylı bir biçimde yazınız. Doktorlarımız en geç 6 saat içerisinde cevap vermektedirler. Yorum yapmaktan çekinmeyin 🙂

Yazar: Dr. Erhan Yavuz

b83d4e84ef5f9d4456f37993a8d1d5a0?s=90&d=mm&r=gBen Kimim?
2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum’un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi’ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler’in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2020’yi bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle 🙂
Eğitimim:
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi (2010 – 2016)
Çalıştığım Kurumlar:
Narman İlçe Devlet Hastanesi
Şenkaya İlçe Devlet Hastanesi
Tekman İlçe Devlet Hastanesi
Akşar Aile Sağlığı Merkezi
Karayazı Aile Sağlığı Merkezi
Bana Nasıl Ulaşabilirsiniz?
Bana sağlık sorularınız için erhan.yavuz@saglik.gov.tr mail adresinden, teknik konular için 05530742801 telefon numarasından ulaşabilirsiniz. Tıbbi sorularınızı yalnızca yorum bölümlerine yazmanız halinde cevaplıyorum
Muayenehane Bilgileri:
Türkiye’nin herhangi bir bölgesinde muayenehanem yoktur. Muayene kabul etmemekteyim. Sadece internet üzerinden herhangi bir ücret talep etmeksizin siz değerli hastalarımın sorularına cevaplar veriyorum.
Adresim:
Yeni Mahallesi, Çakmak Sokak, Karayazı Aile Sağlığı Merkezi, PK:25830 Karayazı/ERZURUM

Yorum yapın