Bedenimi Dondurun!

9
254

İngiltere’de bir kız çocuğunun bedenin dondurularak güvenceye alınması amacıyla açtığı dava lehine sonuçlandı. Dondurulmaya karşı çıkan baba,kızının 200 yıl sonra uyandırılsa bile kimseyi tanımayacağını, geçmişini hatırlamayacağını söylemişti.

bedenimi-dondurun

Davanın sonuçlanmasından kısa bir süre önce hayata veda eden kız çocuğunun, mahkemede elde ettiği dondurulma isteği gerçekleştirilecek.

Hangi Yöntemlerle İnsanlar Donduruluyor?

Kriyojenik dondurma yöntemleri ile insan bedenleri dondurulabiliyor. Dondurulan beden minimal zarar görüyor ve kendini geleceğe taşıyabiliyor. -130 derecenin altında bir sıcaklıkta saklanarak yapılan bu işlemin İngiltere’deki bedeli 160 bin TL.

İsmi açıklanmayan  kızın mahkemeye ilettiği mektupta ise şu ifadeler yer alıyor :

"Neden kendim için bu sıradışı yöntemi istediğimi açıklamam isteniyor. 
14 yaşındayım ve öleceğimi biliyorum ama ölmek istemiyorum. 
Kriyojenik korumanın, yüzyıllar geçse bile bana yeniden dirilme şansı 
sunduğunu düşünüyorum" Yerin altına gömülmek istemiyorum. Daha fazla 
yaşamak istiyorum ve düşünüyorum ki ileride kanserime çare bulup beni
 uyandırabilecekler. Bu şansı kullanmak istiyorum. Bu benim isteğim"

Yararlandığım Kaynaklar:


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

 

 

 

Avatar
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitimimi tamamladım. Şimdi Erzurum Karayazı ilçesinde aile hekimi olarak görev almaktayım. Bana erhan.yavuz@saglik.gov.tr veya instagram üzerinden ulaşabilirsiniz. Lütfen tıbbi sorularınızı olabildiğince konu altlarındaki yorum bölümlerinden sormaya özen gösteriniz.

9 Yorum

  1. dondurulma zamanı intrasellüler (hücre içi) sıvı kaybı oluyor çözündüğünde ise hücreler suya susamışcasına sıvıyı hücre içine çeker ve sonuçta patlar tüm hücreler için gecerlidir zaten beyin laserasyon nekrozuna ugramıştır bile( bi kac sn oksijensiz kalmak beyin hücrelerinin ölümüne yeterlidir)

  2. Hocam dondurmayı ancak Maraş dondurma olursa tavsiye ederim. çünkü bu olay da tamamen Allahın takdiri olan bir yaşam süresi var ruh çıktımı bir daha geri dönmesi mümkün değildir

  3. dondurulunca kalp durmayacak mı kan akışı nasıl olacak? kan donmayacak mı? vucudunda sıvı olan herşey donmayacak mı? çok riskli bir olay. -130 dan behsediyor -3 de tirtirtitriyoruz kaslarımız geriliyor

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here