Bebeklerde Karın Guruldaması Neden Olur?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️

Bebeklerde Karın Guruldaması Neden Olur?

Bebeklerde özellikle ilk aylarda karında guruldama meydana gelebilmektedir. Bu konuda bilgiye sahip olmayan anneler bebeklerde karın guruldaması neden olur sorusunu sorarlar. Guruldama ilk aylarda çok görülmesi ile ileri aylarda sıklığı azalır. Karında oluşan guruldama tek başına aşılabilecek bir sorundur. Ancak guruldama ile başka sorunlarda yaşanıyorsa doktor kontrolü ile durumun incelenmesi gerekebilir.

Bebeklerde karın guruldamaskı neden olur ile ilişkili görsel.

Bebeklerde Karın Guruldamasının Sebebi?

Bebeklerde karın guruldaması neden olur sorunun ilk cevabı havadır. Aslında bebeklerin ilk aylarında gaz problemleri çokça görülür. Hatta bazı bebekler gaz problemlerini aylarca aşamaz ve büyük sorunlar oluşur. Karından gelen gurultuda bebeğin bağırsak hareketlerinden dolayı meydana gelmektedir. Bu gurultunun meydana gelmesinin en büyük sebeplerinden biri havadır.

Anneler bebeklerini doğru pozisyonda emziremedikleri zamanda bebek emerken süt ile birlikte aynı zamanda hava yutarlar. Özellikle ilk aylarda sık emdikleri için hava yutma yüzdeleri de artar. Hava yutan bebeklerde hava geğirme ile dışarı atma zor geçekleştiği için havanın belirli bir kısmı da bağırsaklara iner. Bağırsaklara inen hava ise çocukta gurultu ve gazın oluşmasına neden olur.

Altı aylık olmuş bebeklerde ek gıdaya geçilmektedir. Bebeklerin bu gıdalara yeni yeni alışması ile sindirim sistemlerinin bu duruma alışması sırasında bağırsaklarda guruldamalar normal karşılanır. Ancak söylediğimiz gibi guruldamanın yanı sıra farklı alışagelmemiş durumlar görülürse doktora başvurulmalıdır.

Hava yutma ve ek gıdanın yanı sıra bebeklerde karında guruldamanın sebepleri arasında açık, mide rahatsızlıkları, üşütme nedeni ile guruldama meydana gelmektedir.

Gaz sancısı nedeni ile oluşan gurultunun ise hava dışında da nedenleri vardır. Bu konuda annelerin dikkat etmesi gereken birçok faktör vardır. Çünkü annelerin beslenme şekilleri anne sütünü etkiler ve buda çocuğun beslenmesini de etkiler. Bazı besinler annelerin sütünün çocukta gaz yapmasına neden olmaktadır. Bu konuda hangi besinlerin gaz yaptığının öğrenilmesi çok önemlidir. Anne sütünde gaz yapan besinlerin tüketiminin kesilmesi bebeklerde oluşan gaz problemini büyük oranda azaltacaktır.

Anne Sütünde Gaz Yapan Yiyecekler

Bebeklerde gaz oluşumunu tamamen ortadan kaldırmak imkansızdır. Ancak bazı noktalara dikkat ederek gaz oluşumu tetikleyen durumların azalmasını sağlayabilir ve böylelikle bebeklerdeki gaz problemlerini belirli oranlarda düşürebiliriz.

Anne sütünde gaz yapan yiyeceklerin başında bakliyatlar gelmektedir. Fasulye ise bu listenin başındaki besindir. Fasulyenin yanı sıra mercimekte anne sütünde gaz oluşumunu etkileyen besinler arasındadır.

Normal yaşantımızda da bizlere gaz problemi yaşatabilecek brokoli ve karnabaharda emziren annelerin sütlerinde gaz oluşmasına neden olmaktadır. Ayrıca beyaz lahana, Brüksel lahana, kahve, çikolata, acı baharatlar, süt ürünleri bebeklerde gaz oluşumuna neden olur.

Burada önemli olan ise bu besinlerin tüketim sıklıklarıdır. Yukarıda sizlerle paylaşılan besinlerin sıklıkla tüketilmesi durumunda anne sütünde gaz oluşumunu etkiler ve bebekte de gaz problemlerinin artmasına neden olarak karında gurultunun oluşmasını tetikler. Ancak bu tarz besinleri az da olsa zaman zaman tüketmenizde bir sakınca yoktur.

Bebeklerde Gaz Problemi Nasıl Aşılır?

Bebeğinizde gaz nedeni ile guruldamalar ve rahatsızlıklar görüyorsanız bu durumun için tedavi yöntemlerini uygulamanız gerekir. Öncelikle bebeğinizi rahatlatacak ve tuvaletini daha rahat yapmasını sağlayacak masaj tekniklerini öğrenmeniz oldukça faydalı olacaktır. Bu teknikler bağırsak hareketlerinin daha etkili olarak gerçekleşmesini sağlayarak gazın daha kolay çıkmasına olanak sağlar.

Gaz probleminin sürekli olduğu durumlarda doktor tavsiyesi ile bitkisel ilaçlar kullanılabilir. Bu konuda en çok bebeklerdeki gaz problemi için kullanılan bitkisel ilaç Zinco’dur. İçerisinde barındırdığı çeşitli bitkisel yağlar sayesinde bebeklerin gaz problemlerini daha rahat bir şekilde atlatmasına destek olmaktadır.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne cevap verebilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Sağlık Profesyoneli

Sağlık ve hastalık konusunda internet ortamında var olan bilgi kirliliğinin önüne geçmek ve siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmek amacıyla yıllardır yazılar hazırlıyorum. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz.

Yorum yapın

Exit mobile version