Baldır Ağrısı için Hangi Bölüme Gidilir?

1
5900

Baldır Ağrısı için Hangi Bölüme Gidilir?

Baldır ağrısı, yürümeyi, koşmayı, zıplamayı zor ve acı verici hale getirebilen yaygın bir sorundur. Baldır ağrısı, yaralanmaya, altta yatan tıbbi duruma, alt bacağındaki sinirler veya atardamarlara bağlı olabilir, bu da kesin tanının hayati öneme sahip olduğu anlamına gelir.

Baldır, diz ve ayak bileği arasındaki bacağın arka tarafında bulunan bölgedir. Toplu olarak triceps surae olarak bilinen iki kastan oluşur. Triceps surae sadece “üç başlı (kas)” anlamına gelir. Çift başlı gastrokinemius ve tek başlı soleus kasından oluşur. Gastrokinemius kası, diz ekleminin hemen üstündeki femur tabanının her iki tarafından ortaya çıkan iki başlığa sahiptir. Yüzeysel bir kastır, yani cildin hemen altındaki üst tabakayı oluşturur.

baldir agrisina hangi bolum bakar
Baldır ağrısı için hangi bölüme gidilir ile ilişkili görsel.

Soleus kası gastrokinemiusun (altta) derinlerine uzanır ve diz ekleminin hemen altında tibianın tepesinden ortaya çıkar. İki kas, baldır kaslarını topuğun arkasına doğru büken ve bağlayan Aşil tendonunu oluşturmak için orta baldır seviyesinin etrafında birleşir. Triceps surae kasları, ayağı aşağı doğru çekme ve ayak bileğini stabilize etmekte kullanılır. Yürüme ve koşmanın itme fazını kontrol etmek ve yürütmek için de özellikle önemlidir. Toplumda görülen Baldır ağrısı etmenlerine değinelim.

Calf Tears (Baldır kaslarının hasarı) 

Baldır bölgesinde bulunan kasların aşırı gerildiği zaman oluşan yırtıklardan kaynaklı ağrıdır. Eğer baldır kasları aniden ve aşırı gerilirse, liflerin bir kısmı veya tamamı yırtılabilir. Bu, baldır kas ağrısının en yaygın nedenidir. Genellikle basketbol, ​​tenis gibi spor yaparken ve kişinin aniden durağan bir yerden uzaklaştığı veya hızlıca yön değiştirmesi gerektiğinde, yani kasın büyük bir kuvvete maruz kaldığı spor veya işlerde sık görülür. Yaralanma şiddetine bağlı olarak; hafif burkulma semptomlarının gelişmesi birkaç saat sürebilir, ancak ağrı genellikle anında ve şişlik ve/veya morarma eşlik edebilir. Kas tamamen yırtılmışsa yürüyüş çok zor olacaktır. Semptomların tamamen yerleşmesi birkaç gün ile birkaç ay arasında sürebilir.

Baldır Krampları 

Yaygın olarak Kuzey Amerika’da “Charley Horse” olarak adlandırılan bu tür, baldırda kas ağrısına neden olan istemsiz spazmların meydana geldiği zaman dilimidir. Kramp sadece birkaç saniye sürebilir ancak en kötü durumlarda birkaç gün devam edebilir. Bunlar genellikle vitamin/mineral dengesizliği, kas yorgunluğu, diyet, dehidratasyon ve kas dengesizliğinden kaynaklanır. Çoğu durumda çok ciddi bir şey değildir ancak aşırı derecede acı verebilirler. Kramp genellikle üst baldır ağrısına neden olur, ancak ağrı da baldırın başka yerlerinde de hissedilebilir. Baldır krampları için en iyi tedaviler, özellikle dinlenme, masaj, iyi diyet ve destekleyici ayakkabılardır.

Derin Ven Trombozu (DVT) 

DVT’ler genellikle baldır bölgesinde ağrı, şişlik, kızarıklık ve sıcaklık ile birlikte bulunurlar.Derin ven trombozu, derin bir damarda oluşan kan pıhtılaşmasından dolayı oluşan ciddi bir ağrıya yol açar. Bir DVT, ayağın kan akışını azalttığı için ciddi medikal dikkat gerektirir. Kanın pıhtılaşması, kalp ya da akciğerlerdeki kan dolaşımı boyunca ilerleyip kalp krizi veya pulmoner emboliye neden olabilir.

baldir agrisina hangi brans bakar
Baldır ağrısına hangi bölüme bakar ile ilişkili görsel.

Bir DVT’nin ortak belirtileri, baldır bölgesinde ağrı, kızarıklık, sıcaklık ve şişliktir. Eğer ayağınız dorsifleksi sırasında (ayak parmaklarınızı kendinize doğru çekerseniz) daha da kötüleşir. DVT’ler genellikle ameliyattan sonra veya hareketsizlik dönemlerinden sonra gelişir. Uçak yolculukları veya genetik bir bağlantı da olabilir.

Kas Dengesizliği 

Kas güçsüzlüğü ve sıkılığı, baldır kas ağrısının yaygın bir nedenidir. Uzun süre ayakta kalmak, özellikle zayıf kaslara sahipseniz çabuk yorulursunuz. Bu nedenle hem güç hem de dayanıklılık üzerinde çalışmak önemlidir.  Egzersizler bununla mücadele etmenin en iyi yoludur. Güçlendirme, esneme ve germe egzersizlerinin doğru yapılması katkı sağlayacaktır.

Sıkışmış Sinir 

Sıkışmış bir sinir, baldır kas ağrısına, uyuşukluğa, iğne batma hissine neden olabilir.

Üst Baldır Ağrısı’nın Ortak Nedenleri

Baker Kisti 

Bir Baker Kisti, genellikle kasın ağrısına neden olan diz arkasında bulunan sıvı toplanmasındandır. Diz ekleminin arkasında yer alan popliteal bursa (sıvı dolu kesesi) iltihabının neden olduğu üst baldır ağrısının yaygın bir nedenidir. Özellikle kist patlamaları, baldırın arkasına doğru takip eden sıvı ile sonuçlanırsa, baldır kas ağrısına neden olabilir. Baker Kisti genellikle dizin arkasında, turuncu renkte, kabarık yumru olarak görülür. Baker Kistleri genellikle diz yaralanmaları ve artrit ile ilişkilidir, ancak başka nedenlerden dolayı ortaya çıkabilir.

Alt Baldır Ağrısı Nedenleri 

Aşil Tendinit

Aşil tendiniti, tendonun farklı bölgelerinde ortaya çıkabilir ve baldır ağrısına neden olur. Aşil tendonu iltihabı veya dejenerasyonu yaygın olarak daha düşük baldır kas ağrısına neden olur. Aşil tendonu yaklaşık altı santim uzunluğunda olup, baldır kaslarını topuğa bağlar. Aşil, son derece güçlü ama çok esnek olmayan, özellikle de baldır kasları zayıf ve sıkı ise hasara eğilimli olan tendondur. Aşil tendinit genellikle baldırda veya topukta ağrıya ve tendonda kalınlaşmaya neden olabilir. Tendonun zayıf bir kan kaynağı vardır. Bu nedenle iyileşme aylar sürebilir. Tedavi genellikle egzersizler, egzersiz ve enjeksiyonlardan oluşur.

Periferik Damar Hastalığı (PVD)

Periferik arter hastalığı olarak da bilinen, arterlerde kan akışını yavaşlatan bir daralma olduğunda ortaya çıkan bir hastalıktır. Genellikle sigara, diyabet, yüksek kolesterol düzeyleri ve yüksek tansiyon ile ilişkilidir. Şiddetli vakalarda, ayak ve alt bacak renk değiştirebilir. Bu hemen tıbbi müdahaleyi gerektirir.

Baldır Ağrısı için Hangi Doktora Gidilmelidir? 

Baldır kas ağrısının atakları, derhal dikkat gerektiren DVT gibi ciddi bir şey olmadığından emin olmak için her zaman doktorunuz tarafından değerlendirilmelidir. DVT belirtilerine özellikle dikkat etmek gerekir. Bunlar kızarıklık, şişme, sıcaklık ve baldır etrafındaki ağrı vb.

Ayrıca, geceleri daha kötü olan ya da yürümeyi zorlaştıran baldır kas ağrısına acil tıbbi yardımda gerekebilir. Baldır ağrısı için Ortopedi ve Travmatoloji ana bilim dalında uzman doktordan randevu alabilirsiniz. Ancak baldır ağrısının hangi etkenden kaynaklı olduğuna bağlı olarak, kalp damar cerrahı, nörolog, genel dahiliye veya romatoloji uzmanı gibi farklı dallara yönlendirilebilirsiniz.


Baldır ağrısına hangi branş bakar başlıklı yazımızı bitirmiş bulunuyoruz. Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Avatar
Hala Tıp Fakültesi eğitimimi sürdürmekteyim. Yorum bölümünden bana ulaşabilirsiniz.

Bu Yazıya Toplamda 1 Yorum Yapılmıştır.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here