Bacaklarda ve Ayaklarda Uyuşmanın Nedenleri Nelerdir?

0
514

Bacaklarda ve Ayaklarda Uyuşmanın Nedenleri Nelerdir?

Alt ekstremitelerdeki uyuşukluk birçok nedene bağlıdır. Çoğu zaman oturduğumuz pozisyon ya da ayakta uzun süre kalmak gibi aktiviteler de uyuşma, karıncalanma hissedilebilir. Ancak ayaklarda ve bacaklarda kronik veya uzun süreli uyuşmaların hemen hemen her zaman altta yatan başka bir tıbbi durum söz konusudur. Araştırılması gerekir.

elde ve bacakta uyusma neden olur
Elde ve bacakta uyuşma nedenleri nelerdir ile ilişkili görsel.

Duruşuyuşmanın en yaygın nedenidir. Genelde postural alışkanlıklarımıza bağlı olarak sinir basıları veya kan akışının azalması ile gerçekleşir.

Ayak ve bacakların geçici his kaybına (parestezi) neden olabilecek alışkanlıklar şunlardır: Bacak bacak üstünde çok süre bekletmek, uzun süre oturmak veya diz çökmek, ayakları üzerinde oturmak, çok dar pantolon, çorap veya ayakkabı giymek buna neden olabilir.

Bunların yanı sıra; gövde, omurga, kalça, bacak, ayak bileğinde olabilecek yaralanmalar sonucunda sinirlere baskı olabilir ve ayakların ve bacakların uyuşmasına neden olabilir.

Diyabet; bazı kişilerde diyabetik nöropati olarak adlandırılan bir tür sinir hasarı görülebilir. Diyabetik nöropati ayaklarda uyuşukluk, karıncalanma gibi durumlar da görülebilir.

Alt sırt sorunları ve siyatik; omurga disklerinin parçalanması veya herniasyonu gibi alt sırtdaki problemler, bacaklara giden sinirlerin sıkışmasına sebebiyet vererek, uyuşukluk veya duyusal bozukluklara neden olabilir. Siyatik sinirlerin irritasyonu, alt sırttan bacaklara kadar uzanır. Bu sinir tahriş olursa veya sıkışırsa, bir kişi bacaklarında, ayaklarında uyuşma veya karıncalanma yaşayabilir.

Tarsal tünel sendromu; tarsal tünel sendromu, bacağın arkasından aşağı doğru ve ayak bileğinin içinden aşağı doğru uzanan sıkışmış veya hasar görmüş sinir sendromudur. Tarsal tünel, ayak bileğinin iç kısmında bulunan dar bir alandan oluşur. Tarsal tünel sendromu olan kişiler, ayak bileklerinde, topuklarında ve ayaklarında uyuşukluk, yanma, karıncalanma gibi bulguları sık tarifler.

Periferik arter hastalığı; bacaklarda, kollarda ve midede bulunan periferik kan damarlarının daralarak, pompalayabilecekleri kan miktarını azaltarak kan akışını azaltır. Bu hastalıktan en çok etkilenen kısım ise bacaklardır.  PAD’li çoğu insan, yürürken veya üst kata çıkarken bacaklarında ve kalçalarında ağrı, kramp ve uyuşukluk tarifler. PAD belirtileri genellikle birkaç dakika dinlendikten sonra geçer.

Tümörler veya diğer anormal büyüme; tümörler, kistler, apseler ve benign (kanserli olmayan) gibi oluşumlar beyin, omurilik, bacak veya ayakların herhangi bir bölümüne baskı yapabilir. Bu basınç bacaklara ve ayaklara kan akışını kısıtlayarak uyuşmaya neden olabilir.

Alkol kullanımı; içinde bulunan toksinler, özellikle ayaklarda uyuşma ile ilişkili sinir hasarına neden olabilir. Kronik veya aşırı alkol tüketiminde uyuşukluğa neden olan sinir hasarının aşırı alkol alımının neden olduğu B1 (tiamin), B9 (folat) ve B12 gibi azalan B vitaminleri ile bağlantılı olduğu belirtilmiştir.

Fibromiyalji; yaygın vücut ağrısına ve hassasiyetine neden olan kronik veya uzun süreli bir durumdur. Fibromiyaljisi olan bazı kişilerde ellerde ve ayaklarda uyuşma ve karıncalanma görülebilir.Semptomlarına örnek vermek gerekirse; özellikle sabahları ya da uyuduktan sonra belli bir sebep olmaksızın sertlik ve ağrı hissetme, sürekli yorgunluk hissi, hafıza problemleri, açıkça düşünme güçlüğü, huzursuz bacak sendromu olabilir. Fibromiyaljisi olan hemen hemen herkes, en az 3 ay boyunca vücudunun birden fazla yerinde belirtileri yaşar.

Multiple skleroz; kişiler, vücudunun veya tüm bacaklarının küçük bir bölgesinde uyuşukluğa neden olabilen duyusal sinir hasarına maruz kalırlar. MS ile ilişkili uyuşma genellikle kısa sürer.

İnme; zihnin sinir sinyallerini nasıl yorumladığını ve işlediğini etkileyebilecek beyin hasarına neden olabilir. Bir inme veya mini inme, bazen vücudun bazı bölümlerinde geçici veya uzun süreli uyuşukluğa neden olabilir.

Bacaklarda ve Ayaklarda Uyuşmanın Belirtileri Nelerdir?

Bacaklarda ve ayaklarda uyuşma, karıncalanma veya kaşıntı olabilir. Uyuşma, geçici ve kronik uyuşukluğa bağlı birçok semptomdan sadece biridir. Bunun yanında karıncalanma, yanma, gıdıklanma, kaşıntı gibi bulgular eşlik edebilir.

Bacaklarda ve Ayaklarda Uyuşmanın Tedavisi

Altta yatan sebebe göre tedavi süreci tamamen değişkenlik gösterir. Bacaklarda ve ayaklarda uzun süreli uyuşma için medikal seçeneklerine örnek olarak; duloksetin ve milnasipran gibi bazı antidepresanlar, fibromiyaljinin tedavisi için onaylanmıştır. Bazı kortikosteroidler, MS gibi durumlarla ilişkili kronik inflamasyonu ve uyuşmayı azaltmaya yardımcı olabilir.

Gabapentin ve pregabalin gibi sinir sinyalini bloke eden veya değiştiren ilaçlar, fibromiyalji, MS ve diyabetik nöropati gibi durumlarla ilişkili uyuşukluğun azalmasına yardımcı olduğu gözlemlenmiştir.

Evde Yapılabilecek Tedavi Yöntemleri Nelerdir?  

Bacaklarda ve ayaklarda rahatsızlık verici uyuşuklukların giderilmesine yardımcı olabilecek evde yapılabilecek ilaçlar mevcuttur. Bunların başında dinlenme gelmektedir. Sinir basısı gibi bacak ve ayak uyuşmasına neden olan koşulların çoğu, dinlenme ile iyileşir. Ayrıca buz uygulaması, sinirler üzerinde baskı oluşturabilecek şişliğin azaltılmasına yardımcı olabilir. Soğuk kompresleri veya sarılmış buz paketlerini, günde birkaç kez 15 dakika boyunca bacakları ve ayakları uyuşturacak şekilde uygulamanın faydası vardır.

Duruma göre sıcaklık uygulaması da önerilebilir. Isı bazen sinirlere baskı uygulayabilen ve uyuşukluğa neden olan sert veya gergin kasları gevşetmeye yardımcı olabilir. Bununla birlikte, uyuşukluk hissini artırabileceği ve daha da kötüleştirebileceği, ağrı ve uyuşukluğa neden olabileceği için uyuşukluğun nedenini iyi gözlemlemek gerekir.

Masaj ise kan akışını iyileştirmeye yardımcı olarak ayak ve bacaklardaki uyuşumaların altta yatan nedenlere göre semptomları azaltabilir. Bilindiği egzersiz eksikliği, kalbi ve kan damarlarını zayıflatabilir ve kanın alt ekstremiteye pompalanmasını engelleyebilir. Yoga, Pilates ve tai chi gibi aktiviteler kan akışını hızlandırabilir ve kronik inflamasyonu veya ağrıyı azaltabilir. Destekleyici cihazların uygun kullanımı ile tedavi yöntemleri de belirlenebilir.

Örneğin; özel olarak tasarlanmış ayakkabılar, yaralanma, tarsal tünel sendromu veya düz ayak gibi rahatsızlıkların neden olduğu sinir basıncını azaltmaya yardımcı olabilir. Epsom tuz banyoları uygulanabilir. İçindeki tuzların, kan akışını ve dolaşımını arttırdığı bilinen bir bileşik olan magnezyum içerir.

Zihinsel teknikler ve stres azaltma yöntemleri uygulanabilinir. MS ve fibromiyalji gibi kronik uyuşukluğa neden olan durumlardaki insanlar, uyuşma dönemlerinin genellikle kısa ömürlü oldukları ve kendi başlarına geçtikleri gerçeğine odaklanmaya çalışmaların yardımcı olmak ve stres ile başa çıkmayı öğretmek de bir tedavi biçimidir İyi bir uyku her insan için çok önemlidir.

Bacak ve ayak uyuşması ile ilişkili kronik rahatsızlıkların çoğunun, uykusuzluk nedeniyle kötüleştiği de yapılan araştırmalara göre gösterilmiştir. Sağlıklı ve dengeli bir diyetin belki bir diyetisyenin referansı ile sağlanabilir. Yetersiz beslenme, özellikle B vitamini eksiklikleri, uyuşukluğa neden olan sinir hasarına neden olabilir. Bu yüzden yeterli vitamin vebesin maddelerinin alınması, uyuşukluğa neden olabilecek kronik enflamasyonu ve ağrıyı azaltabilir.

Uyuşma için Ne Zaman Doktora Gidilmeli? 

Uzun süren hemen geçmeyen ağrılar, uyuşma, karınca gibi bulguların yanında bacaklar ve ayakların rengi, şekli veya sıcaklığındaki kalıcı veya uzun sürler değişiklikler sizi alarma geçirmelidir. Uyuşma için hangi doktora gidilir başlıklı yazıya buraya tıklayarak geçiş yapabilirsiniz.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Avatar
Hala Tıp Fakültesi eğitimimi sürdürmekteyim. Yorum bölümünden bana ulaşabilirsiniz.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here