Aseptik Menenjit Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Aseptik Menenjit Nedir?

Aseptik Menenjit, Virusler akut aseptik menenjit sendromunun en önemli nedenleridir. En sık sebebi enteroviruslerdir .(Poliovirusler,Coxackievirusler, Echovirusler) Arboviruslar, Herpes Simpleks virusları, Adenoviruslar, Human Herpes Virus 6, HIV 1, Rinovirus, Influenza A ve B .

Aseptik menenjitli hastalar meningeal inflamasyon bulguları gösterirler.BOS da lenfosit ağırlıklı hücre artışı vardır.Kan ve BOS kültürlerinde bakteriyel patojenlerden biri üremez.BOS’nda rutin inceleme, boyama ile bakteriyel patojen saptanamaz.

doktordanhaberler

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın