Arveles Ağrı Kesici

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️

Arveles etken maddesi deksketoprofen olan ağrı kesici özellik gösteren bir ilaçtır. Piyasadaki tam adı Arveles 25 mg 20 film tablet şeklindedir. İnternet ortamında araştırmalar yaparken arveles ağrı kesici kullananlar ve arveles kullananların yorumlarına denk geldim. Birçok yanlış kullanım şekli olduğunu gördüm. Bu nedenle siz değerli ziyaretçilerim için “arveles ağrı kesici rehberi” hazırladım. Haydi yazıma geçelim.

Genel olarak arveles nasıl bir ilaç? – Temel olarak ağrı kesici özelliği ile bilinen etken maddesi deksketoprofen olan güçlü bir ilaçtır. Steroid olmayan anti inflamatuar bir ilaçtır.

Arveles Nedir?

Arveles etken maddesi deksketoprofen olan bir ağrı kesicidir. İçerisinde 20 adet ortası çentikli tablet bulunmaktadır. Bu tabletlerin her bir tanesinde 25 mg deksketoprofen bulunmaktadır. Vücutta oluşan iltihaplanmalar ve ağrıya neden olan prostaglandin adı verilen hormonların azalmasını sağlar. Bu sayede vücuttaki ağrının giderilmesi ve oluşan iltihabın giderilmesi için kullanılır. İlacın etken maddesi ise deksketoprofen‘dir. Arveles genel olarak kireçlenme, bel ağrısı, boyun ağrısı, ankilozan spondilite nedeni ile oluşan ağrılarda, baş ağrısı, kas ve iskelet ağrıları, diş ağrıları, ameliyat sonrası ağrılar ve adet sancılarının giderilmesinde kullanılır.

Arveles ağrı kesici etken maddesi deksketoprofendir.

Arveles hangi firmanın ilacı? – Bu ilacın ruhsat sahibi UFSA ilaçtır.

Arveles ağrı kesici etkisinin yanı sıra ateş düşürücü etkiye de sahiptir. İlaç hafif ve orta derecede oluşan ağrı, iltihap ve ateş durumlarında etkili bir şekilde kullanılabilmektedir. İlacı kalp yetmezliği, böbrek sorunları, astım hastalarının kullanmaması gerekir. Ayrıca aspirin gibi ilaçları kullandıktan sonra ilacın kullanılmaması gerekir. Mide kanaması geçirenler, yüksek tansiyonu olanlar, kalp krizi geçirenler, kan pıhtılaşması, felç gibi durumlarda ise doktora tavsiyesi olmadan ilacın kullanılmaması gerekir. Bu nedenle doktordan ilacı alırken herhangi bir ameliyat veya hastalığınızın olması durumunda doktora belirtmeniz oldukça önemlidir.

Arveles Ne İşe Yarar?

Arvelesin içerisinde deksketoprofen olan diğer ilaçlar gibi iki temel etkisi bulunmaktadır. Bunlardan birincisi ağrı olduğu zaman ağrının kesilmesi amacıyla kullanılmasıdır. Diğeri ise çeşitli etkenlere bağlı olarak ortaya çıkan ateşin dindirilmesidir.

  1. Ağrı kesici özellik
  2. Ateş düşürücü özellik

Tüm bu etkilerin dışında arvelesin bilinen bir kullanım alanı bulunmamaktadır. Tamamen ağrı yönetimi odaklıdır. Sadece ağrılar üzerinde çalışan algoloji bilim dalı bu ilaç ile yakından ilişkilidir.

Peki arveles neye iyi gelir? – Bu ilaç ağrı ve ateş düşürme dışında farklı bir amaç için kullanılmamaktadır. Temel olarak kas ve iskelet sisteminde ortaya çıkan ağrılar, adet dönemi ağrıları ve diş ağrılarına iyi gelmektedir.

Arveles Etken Maddesi

Arveles etken maddesi Deksketoprofen Trometamol’dur. 25mg tabletlerle üretilen Arveles, Deksketoprofen etken maddesinin yanı sıra içeriğinde titanyum dioksitte içermektedir. Yapılan çalışmalar ile ilacın etken maddeleri 30 dakika içerisinde etkisini göstermektedir. İlacın etkisi görüldükten sonra ise ortalama olarak 4 ila 6 saat arasında ilacın etkisi devam etmektedir. Bu etkiler hastanın sağlık durumuna göre değişiklik göstermektedir.

Ana etken maddenin yanında yer alan yardımcı maddeler ana etken maddenin etkisinin en üst düzeylerde hissedilmesini amaçlamaktadır.

Arveles nereden atılır? – Bir glukuronid konjugatı olarak renal yani böbrek yoluyla elimine edilir. Dolayısıyla böbrek rahatsızlıkları olanlar doktor önerisi olmadan kullanmamalıdır.

Peki arveles nereden emilir? – Bu ilaç ağız yoluyla alındıktan sonra mideye geldiğinde emilimi başlar ve gastrointestinal sistem boyunca emilim yer yer devam eder.

Arveles Nasıl Kullanılır?

Arveles ağrı kesici kullanım şekli doktorunuzun ilacı reçete ediş nedenine bağlı olarak değişiklik gösterecektir. Diğer bir yandan sizin o anki sağlık durumunuza göre de kullanım şekli belirleneceği için doktor tavsiyesi oldukça önemlidir. Arvelesi ne olursa olsun doktor önerisi dışında kullanmayınız. İlacı doktorunuzun belirttiği şeklin dışında kullanmanız sağlık problemlerine ve yan etkilere neden olabileceği için talimatlara uymanız çok önemlidir.

Arveles tablet formunda bir ilaçtır. İlacı kullanacağınız zaman tableti yutarken bir bardak su ile birlikte kullanmanız önerilir.  İlacın günlük maksimum dozunun geçilmemesi gerekmektedir. Her ilaçta olduğu gibi Arveles ağrı kesicide de bir etken madde bulunmaktadır ve yüksek dozda bu maddenin vücuda girmesi kişide sağlık sorunlarına neden olabilmektedir.

Arveles 8 saat ara ile tüketilmesi önerilen bir ilaçtır.

Arveles hangi ağrılara iyi gelir? – Vücudun birçok farklı bölgesindeki ağrılara iyi gelen bu ilaç temelde iskelet kas sistemi ağrılarına, adet ağrılarına ve diş ağrılarına çözüm bulunsun diye üretilmiştir.

Arveles gün içerisinde maksimum 75mg kullanılabilir. 25mg tabletler ile gün içerisinde 8 saatte bir kullanılması önerilmektedir. Doktor hastanın sağlık durumuna göre bu kullanım şeklini düşürebilir. İlaç tok karnına kullanılmaktadır. Ancak ağrı çok şiddetli olduğu durumlarda yemek yemeden 30 dakika önce kullanılabilmektedir. Bu şekilde kullanıldığında ilaç kana daha hızlı karışmakta ve etki etmektedir. Aç karnına daha hızlı etki gösterse de mide üzerinde bazı yan etkiler yapabilir.

Arveles Yan Etkileri Nelerdir?

Arveles ilacı çeşitli durumlarda yan etki gösterebilmektedir. Her ilaçta olduğu gibi bu ilaçta da yan etkileri hafif veya yüksek derecede görmek mümkündür. İlacı kullandığınızda yan etkilerden birini tespit ettiğinizde ilacı kullanmayı bırakmanız çok önemlidir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda durumu doktorunuz ila paylaşmalısınız. Doktorunuz aynı etkilere sahip başka bir ilaç tavsiye edecektir. Yan etkiler yüksek doz kullanımında ortaya çıkabileceği gibi hastanın diğer hastalıkları nedeni ile veya ilacın etken maddelerine olan alerji nedeni ile ortaya çıkabilmektedir.

Arveles neden alerji yapar? – Tüm ilaçlarda olduğu gibi arvelesin de bazı insanlarda alerji yapma olasılığı bulunmaktadır. Bu tip alerjiler genellikle rastlantısal olarak ortaya çıkmaktadır. Neden ortaya çıktığına dair net bilgiler vermek mümkün değildir ancak kişiye göre değişiklik gösterir.

Arveles yan etkileri arasında hazımsızlık, ishal ve mide bulantısı veya kusma vardır. Bu yan etkiler en sık şekilde görülen yan etkiler arasındadır. Nadir olarak görülen yan etkiler arasında ise uyku düzeninde bozukluk, sürekli uyuklama hali, yorgunluk hissi, sersemlik, ağızda kuruluk, kızarmalar, çarpıntı, şişkinlik, ateş, baş dönmesi, titreme hissi, deride dökülmedir. Bu etkiler görüldüğünde doktora başvurulmalıdır. Nadir olan görülen bu yan etkilerde ilacı kullanma hemen bırakılmalıdır.

Arveles ağrı kesici bazı hastalarda yan etki ortaya çıkmasına neden olabilmektedir.

Yukarıdaki ilacın yan etkilerinden daha seyrek olarak görülen yan etkilerde vardır. Daha seyrek olarak karşılaşılan yan etkiler arasında nefes alıp vermede yavaşlık, nefes almakta zorluk çekme, bayılmalar, derinin hassaslaşması, kaşıntı ve döküntü, işitmede azalma veya işitme kaybı, mide sorunları, kabızlık, idrara çıkmakta sıklık, ışığa karşı duyarlı olma, terlemede artış, sırt ağrıları ve adette düzensizlikler de ilacın ciddi görülebilecek olan yan etkileridir.

Arveles kimler kullanamaz? – Desketoprofen etken maddesine karşı alerjisi olanlar, peptik ülser varsa, inflamatuvar bağırsak hastalıkları varsa, ciddi kalp yetmezliği, kanama bozukluğu, hamilelik varsa bu ilacı kullanmayınız. Bunların dışında doktor önerisi doğrultusunda kullanım sağlayabilirsiniz.

Arveles Ağrı Kesici Fiyatı 2021

Etken maddesi Deksketoprofen olan Arveles ağrı kesici fiyatı 25mg tabletten oluşan ve içerisinde 20 tablet bulunan paketi 19.24 TL’dir. Reçete ile satıldığı gibi direkt olarak da alınabilen bir ilaçtır. Peki o merak edilen soruyu soralım. Arveles ne kadar?

Arveles kaç tl? -> Arveles fiyatı 2021 itibariyle 19.24 TL’dir.

İthal bir ilaç olan Arveles İspanya menşeli bir ağrı kesici ve ateş düşürücüdür. Oldukça etkili olan ağrı kesici etkisi ile hafif ve orta dereceli ağrı, iltihap ve ateş durumlarında kullanılmaktadır. İlaç reçete ile alındığında ise eczanelerde satılan parakende fiyatından sağlık güvencesine göre indirimler yapılarak hastalara satılmaktadır.

Arveles Muadili İlaçlar

Her ilaçta olduğu gibi arveles isimli ilacında aynı etken maddeyi içerip farklı firmalar tarafından üretilen eşdeğerleri vardır. Bu eşdeğer ilaçlar birebir aynı etkiyi göstermezler ancak etkileri birbirilerine oldukça yakındır.

Arveles muadili ilaçları görüyorsunuz.

Arveles eşdeğeri ilaçların en sık kullanılanlarını aşağıda liste şeklinde paylaşacağım. İşte arveles muadili ilaçlar:

  1. Deksalgin 25 mg 20 tablet
  2. Dexiren 25 mg 20 tablet
  3. Dexofen 25 mg 20 tablet
  4. Dexpro 25 mg 20 tablet
  5. Elektra 25 mg 20 tablet
  6. Ketavel 25 mg 20 tablet
  7. Leodex 25 mg 20 tablet
  8. Rastel 25 mg 20 tablet

Arveles Kaç Saat Arayla İçilir?

İlaçlar hastalıkların tedavisi için oldukça önemlidir. İlaçlar ayrıca çeşitli maddelerden üretilmektedir. Bu maddeleri belirli dozlarda alınması gerekir. Aşırı derecede bilinçsiz olarak tüketildiğinde ise hastada çeşitli yan etkiler gösterebileceği gibi ilacın yan etkisine göre zehirlenmelere de neden olabilmektedir. Bu nedenle ilaç kullanırken ilacı kullanım sıklığına ve dozuna çok önem gösterilmesi gerekir.

Arveles doktor önerisi olmadan kullanılmamalıdır.

Arveles kaç saat arayla içilir sorusu da bu nedenle sorulmaktadır. Arveles ağrı kesici gün içerisinde en fazla 75mg kullanılması gerekir. Bu doz aşıldığında etken madde çeşitli olumsuz etkiler gösterebilmektedir. İlaç 25mg tabletlerden oluşan bir ağrı kesicidir ve gün içerisinde 8 saat ara ile içilebilmektedir. Kullanım sıklığı açısından doktorunuzun tavsiyesine uymanız oldukça önemlidir.

Özetle arveles kaç saate bir içilir? – Arveles birkaç saat arayla içilebilecek bir ilaç değildir ancak 8 saatte bir içilebilir.

Emziren Anne Arveles Kullanabilir mi?

Annelerin emzirirken tükettikleri gıdalar oldukça önemlidir. Özellikle sigara alkolün kullanılmaması ve zararlı besinlerin tüketilmemesi gerekir. Bunun nedeni ise annenin tükettiği gıdalar süt ile bebeğe geçebilmektedir. Böyle bir durumda özellikle kullanılan ilaçlarda büyük önem arz etmektedir. Emziren anne ilaç kullanmadan kesinlikle doktor tavsiyesi alması gerekir.

Arveles emzirme döneminde sadece doktor kontrolü ile kullanılabilir.

Arveles gebelik kategorisi C olan bir ilaçtır. Gebelerde kullanılması sadece doktor kontrolü ile mümkün olabilir.

Arveles ise çeşitli nedenlerden dolayı ortaya çıkan iltihap, ağrı ve ateş durumlarında kullanılmaktadır. Emziren anne Arveles kullanabilir mi sorusu da bu nedenle sorulmaktadır. Arveles emziren anneler tarafından sadece doktor kontrolü altında kullanılabilen bir ilaçtır. Ancak anne yine de doktor tavsiyesi alarak o anki sağlık durumuna göre ilacı kullanmasında bir sakınca olup olmadığının tespit edilmesi annenin ve bebeğin sağlığı için oldukça önemlidir.

Arveles Kaç Dakikada Etki Eder?

Arveles ağrı kesici ilaç kullanıldıktan belirli bir süre sonra etkisini göstermektedir. İlacın gün içerisinde maksimum kullanım dozu ise 75 mg olarak belirlenmiştir. Hasta kişi ilacı tok veya aç karnına alabilir. Genel olarak tok karnına alınması tavsiye edilmektedir. Ancak bazı durumlarda ilacın kana daha hızlı karışarak ağrının daha hızlı giderilmesi için ilacın aç karnına içilmesi de gerekebilir.

Özetle arveles ne zaman etki eder? – Genellikle 30 dakika içerisinde etkisini hissettirmeye başlar. Bu etki ilaç kandan atılıncaya kadar devam eder.

Arveles kaç dakikada etki eder sorusu bu nedenle önemlidir. İlaç kullanıldıktan sonra ortalama olarak 30 dakika içerisinde etkisini göstermektedir. Arveles ağrı kesici özelliği ise ortalama 4 ila 6 saat arasında sürmektedir. Bu süreler geçtikten sonra ilacın ağrı kesici özelliği bitmektedir. Gün içerisinde 8 saatte bir alınarak süreklilik gösteren ağrı durumlarında kullanılabilmektedir. Unutulmaması gereken husus tüm bunların doktorunuzun önerisi doğrultusunda yapılması gerektiğidir. Sadece prospektüsüne bakılarak ilaç kullanımı yapılamaz.

Arveles Reçetesiz Satılır mı?

Günümüzde eczanelerin ilaç satışı oldukça kontrollü bir şekilde gerçekleşmektedir. Özellikle son alınan karar ile antibiyotik satışı sadece reçete ile gerçekleşmektedir. Antibiyotiklerin yanı sıra bir çok ilaçta reçetesiz olarak eczaneler tarafından satılmamaktadır. Bu duruma karşı özellikle akut ağrılarda kişiler eczaneden ilaç almak için reçete yazdırıp yazdırmayacağını merak etmekte. Bu noktada reçete ile ilgili hazırlamış olduğum detaylı yazıma ulaşmak için hemen https://doktordanhaberler.com/recete-cesitleri/ linkini takip ediniz.

Arveles reçetesiz satılır mı sorusu da bu nedenle ortaya çıkmaktadır. Arveles ağrı kesici eczanelerden reçetesiz olarak satılabilen bir ilaçtır. Bu nedenle ağrı kesici taleplerinizde Arveles ilacını eczaneden hemen alabilirsiniz. Reçete ile de alınabilen ilaç eğer reçeteli olarak alınırsa fiyatta indirim olmakta ve sosyal güvenlik indirimi ile daha uygun fiyata Arveles ağrı kesici ilacı alabilirsiniz. Kafanıza göre kullanım yapmamanız gerektiğini unutmayınız. Kullanımı doktorunuzun önerisi doğrultusunda yapınız.

Arveles Aç Karnına İçilir mi?

İlaçların kullanım talimatlarına her zaman uyulması gerekmektedir. İlaç kullanırken de en çok merak edilen hususlardan biri ilaçların aç karnına mı yoksa tok karnına mı kullanılması gerektiğidir. Genel olarak tablet formundaki ilaçlar tok karnına kullanılmaktadır. Bunun nedeni ise ilaç bir kimyasal olduğu için tüketilen besinler ile birlikte mide tarafından emilimi daha kolay olmaktadır. Birçok ilaç aç karnına içildiğinde mide sorunları ile karşılaşılabilmektedir.

Arveles genellikle tok karnına içilir.

Arveles aç karnına içilir mi konusunda ise genel olarak bu gibi ilaçlar tok karnına kullanılmaktadır. Ancak arveles ağrı kesici ilacı kullanırken bazı acil durumlarda ilacın etkisinin daha hızlı görülmesi için aç karnına içilmesi gerekebilir. Bu gibi durumlarda doktor tavsiyesi alınması önemlidir. Özellikle ilaç günde birden fazla kullanılacaksa doktor tarafından bu konu hakkında karar verilmesi gerekir.

Özetle arveles aç mı tok mu içilir? – Doktorunuzun reçete ettiği şekilde tüketmek en doğru seçimdir. Tok tüketilmesi etken maddenin yeterince yüksek seviyelerde emilememesine sebebiyet verebilir. Mide boşken alınırsa ağrılar çok daha hızlı giderilir.

Arveles Ateşi Düşürür mü?

Arveles ateşi düşürür mü konusunda ilaç farklı birkaç etkiye sahiptir. Özellikle Arveles ilacının kullanılma amacı yukarıda bahsedildiği durumlarda oluşan iltihaplanma ve ağrıya yol açan hormonların azalmasını sağlamak ve bu etkilerin ortadan kalkmasını sağlamaktır. Genel olarak ağrı kesici olarak kullanılmaktadır. Etken maddesi Deksketoprofen Trometamol olan ilaç aynı zamanda ateş düşürücü etkiye de sahiptir.

Arveles ateş düşürücü etkisi ise hafif ve orta seviyedeki durumlarda ortaya çıkmaktadır. Özellikle hafif ve orta seviyedeki ağrı ve iltihaplanmadan dolayı oluşan ateşlerde ateş düşürücü etkisi söz konusu olabilir. Ancak yüksek ateşin olduğu durumlarda Arveles direk ateş düşürücü olarak kullanılması etki etmeyebilir. Bu gibi durumlarda doktorunuz ile görüşerek ateş düşürücü konusunda etkili başka bir ilaç tavsiyesi almanızda fayda vardır.

Arveles Adet Kanamasını Keser mi? Geciktirir mi?

Arveles adet kanamasını keser mi ve arveles adet kanamasının geciktirir mi soruları sorulmaktadır. Arveles vücutta oluşan birçok ağrının giderilmesinde kullanılmaktadır. Özellikle kadınların adet sancılarının giderilmesinde de kullanılmaktadır. Bazı durumlarda adet sancıları yüksek seviyelerde hissedilebilmektedir. Bu gibi durumlarda kullanılacak ağrı kesicilere de dikkat edilmesi gerekmektedir.

Arveles adet sancılarının hafiflemesi veya tamamen hissedilmemesi etkilerine sahiptir. Arveles adet sancılarını hafiflettiği gibi kanama süresini kısaltabilir ve kanamanın miktarını azaltabilir etkilere de sahiptir. Bazı ilaçların adet düzenini bozduğu görülmektedir. Bu konuda özellikle ağrı kesicilerin yan etkileri arasında adet düzensizliği görülebilmektedir. Arveles kullanmanın adet geciktirme gibi bir etkisi genel olarak görülmemektedir. İlaç etken maddesi ile adet sancılarının hafiflemesi için kullanılır. Bu nedenle sade doktorunuzun önerisi doğrultusunda kullanılmalıdır.

Arveles Baş Ağrısına İyi Gelir mi?

Hafif ve orta dereceli ağrıların azalmasında veya tamamen ortadan kalkmasında etkili olan Arveles baş ağrısına iyi gelir mi sorusunda sık olarak sorulmaktadır. Arveles oldukça etkili bir ağrı kesicidir. Vücudumuzun birçok bölgesinde çeşitli nedenlerden dolayı oluşan ağrılar için etkili bir şekilde kullanılabilmektedir. Arveles baş ağrıları içinde oldukça etkili bir ilaçtır.

Arveles baş ağrılarına genellikle iyi gelir.

Akut baş ağrıları için ağrının hissedildiği zamanda kullanılabilir. Ancak migren veya kronik baş ağrıları için sürekli kullanım söz konusu olduğu için doktor gözetiminde ilacın kullanılması gerekir. İlaç gün içerisinde maksimum 75mg kullanılabilmektedir. 25mg tabletlerde üretilen ilaç 8 saatte bir alınabilmektedir. Baş ağrısının şiddetine göre ilaç doktor tavsiyesi altında kullanılması hasta açısından önemlidir.

Arveles Diş Ağrısına İyi Gelir mi?

Dişlerde görülen çürüme, iltihaplanma ve diğer diş sorunları ağrıyı ortaya çıkarmaktadır. Diş ağrılarının yanı sıra diş etlerinde görülen sorunlar nedeni ile ortaya çıkan ağrı dişleri ve diş köklerini etkilemektedir. Diğer yandan çürüme veya diğer nedenlerden dolayı dişlerin çekilmesi söz konusu olabilmektedir. Diş çekimi sonrasında da kişide belirli sürelerde ağrı görülebilmektedir. Arveles diş ağrına iyi gelir mi sorusu bu durumlarda sorulmaktadır.

Arveles birçok ağrının tedavi edilmesinde kullanılmaktadır. Bu ağrılardan biri de diş ağrılarıdır. Diş ağrıları için kullanılabilen ilaç doktor tarafından tavsiye edildikten sonra kullanılması önemlidir. Çünkü bazı durumlarda doktorun kararına göre diş ağrısı için daha farklı ilaçlar tavsiye edilmektedir. Özellikle hastanın sağlık durumuna bakılarak ilaç tavsiye edilmesi oldukça önemlidir.

Alkol ile Arveles Beraber Kullanılır mı?

Alkol kullanımı ile bazı ilaçlar etkileşime geçerek vücut üzerinde ciddi sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. Bu nedenle ilaç kullanımından önce veya sonra alkol alımında dikkat edilmesi gerekmektedir. Arveles içtikten sonra alkol alınır mı sorusu da bu nedenle ortaya çıkmaktadır. Alkol ile Arveles etkileşir mi ve beraber kullanılır mı konusunda bilgi sahibi olunması alkol tüketenler için çok önemlidir.

Arveles alkol ile birlikte veya alkolden önce veya sonra kullanılması önerilmez.

Alkol ile öncesinde veya sonrasında kullanılan ağrı kesici ilaçlar alkol ile etkileşime geçerek mide kanamasına neden olabilmektedir. İlaçların etken maddesine göre mide sorunlarının yanı sıra karaciğere de zarar verebilmektedir. Bu nedenle Arveles ile alkol aynı anda veya kısa süreler içerisinde tüketilmemelidir.

Arveles Çocuklar Kullanabilir mi?

Çocuklarda görülen ağrı, iltihap veya ateş durumlarında kullanılan ilaçlar ile yetişkinlerin kullandıkları ilaçlar farklılık göstermektedir. Çocukların vücut yapıları ile yetişkinlerin farklı olduğu için ilaçlarda çocuklara özel olarak üretilmektedir. Ağrı kesiciler arasında en çok tanınan ilaçlardan biri olan Arvelesi çocuklar kullanabilir mi sorusu da bu nedenle sorulmaktadır.

Arveles hangi yaşlarda kullanılır? – İlaç yetişkin olarak tanımlanan hasta gruplarında kullanılmaktadır. 18 yaş altı ile 65 yaş üstü gerekmedikçe ve doktor muayenesi, reçetesi dışında kullanmamalıdır.

Arveles yetişkinler için üretilen bir ağrı kesici ve ateş düşürücüdür. 18 yaşından küçükler için Arveles ağrı kesici kullanılması tavsiye edilmemektedir. Bu nedenle ağrı kesici veya ateş düşürücü olarak çocukların Arveles kullanmaması gerekmektedir. Bu konuda çocuklara uygun bir ilaç için doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. Doktorun çocuğun sağlık durumuna göre vereceği ilaç güvenle kullanılarak tedavi süreci başlatılabilir.

Arveles Tansiyon Yükseltir mi?

Arveles tansiyon yükseltir mi konusunda tansiyon hastalarının bu konuya büyük özen göstermesi gerekir. Çünkü Arveles ağrı kesicinin tansiyon hastaları tarafından kullanılması önerilmemektedir. Arveles ağrı kesici tansiyonu yükseltici etkisi bulunabilmektedir. Bu nedenle tansiyon hastası olan kişiler ağrı kesici veya ateş düşürücü ilaç kullanırken doktorlarına bu durumu belirtmeleri ve bu duruma uygun ilaç vermelerini sağlamalıdır.

Arveles Mide Kanaması Yapar mı?

Arveles ağrı kesici ilacı kullanırken bazı durumlara dikkat edilmesi gerekmektedir. Arveles mide kanaması yapar mı konusunda ilaç sağlıklı bir insanın doğru bir şekilde kullanması ile mide kanaması yapmaz. Ancak alkol ile kullanıldığında bu durum söz konusu olabilir.

Arveles mideye toksik dozlarda alındığında zararlar verebilir.

Arveles neden mide ağrısı yapar? – Bu tip ilaçlar mideden emilim gösterdiği için sıklıkla mide hassasiyeti olan insanlarda etki gösterir. Aç karnına tüketildiğinde bu etki net hissedilir hale gelir.

Diğer bir taraftan daha önceden mide kanaması geçirmiş bir kişi Arveles ağrı kesici kullanması önerilmez. Bu gibi durumlarda ilaç kullanılmamalı ve ağrı kesici ihtiyaçlarında doktor tavsiyesinde verilen ilaçlar kullanılmalıdır.

Arveles Kas Ağrısına İyi Gelir mi?

Arveles kas ağrısına iyi gelir mi konusunda bu ilaç vücudun birçok bölgesinde oluşan ağrılara karşı oldukça etkili sonuçlar vermektedir. Kas ve iskelet ağrılarında da oldukça etkili bir şekilde kullanılan bir ilaçtır.

Kaslarda birçok nedenden dolayı ağrı görülebilir. Darbe veya diğer çeşitli hastalıklardan dolayı oluşan ağrılarda kullanılabilir. Ayrıca romatizmal ağrılar içinde etkili bir ilaçtır.

Arveles Uyku Yapar mı?

Her ilaçta olduğu gibi Arveles ağrı kesici ilacında da çeşitli yan etkiler görülebilmektedir. Arveles uygu yapar mı sorusu da bu nedenle sorulmaktadır. Arveles ağrı kesicinin yan etkileri arasında uygu düzeninde bozulma görülebilmektedir. Ancak bu durum nadir olarak görülebilir. Ayrıca ilacı uzun süre kullanmak yan etkilerin gerçekleşme olasılığını daha da artırmaktadır.

Arveles Gribe İyi Gelir mi?

Grip nedeni ile vücudumuzda bazı ağrılar meydana gelebilir. Grip olduktan sonra ağrı kesici almamız bu ağrıları hissetmemize neden olur. Bu süre içerisinde dinlenme ile grip kolaylıkla atlatılabilir. Arveles gribe iyi gelir mi konusunda ilacı kullandığınızda gribin meydana getirdiği ağrılar ciddi derecede azalabilir. Böylelikle gribi daha rahat atlatabilirsiniz. Arveles tek başına gribe iyi gelmez sadece ağrıları giderir.

Referanslar:

  1. Dexketoprofen – AdisInsight (springer.com)
  2. Dexketoprofen tablets. Dexketoprofen painkiller – Patient | Patient

Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım. Yorumlarınızı bekliyorum.

(Bu yazı ilk defa 24 Temmuz 2018 tarihinde yazılmıştır. Ardından 7 Ocak 2021, 23 Temmuz 2021 tarihinde güncellenmiştir.)

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2020'yi bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“Arveles Ağrı Kesici” üzerine 2 yorum

  1. Degerli hocam hayirli geceler bende cok sık bas agrisi oluyor sadece alveres kullanirim baska hicbir agri kesici kullanmadim cebimde gezdiriyorum alveresi Uyku duzenim bozuk yataga yatiyorum birturlu gec saate kadar uyuyamiyorum sabahlari cok zor uyaniyorum birturlu yataktan kalkamiyorum uzerimde bir agirlik oluyor gun icinde uykumu alamiyorum örnek 6 saat de uyusam uykumu alamiyorum 8 saatde uyusam uykumu alamiyorum birturlu bas ve boyun agrisi cok oluyor bende bas agrim bazen gözlerime vuruyor agri uyku düzenim hic iyi deil yattigim zaman uyuyamiyorum birde hocam bende kendi kendime konusma var yataga yattigimdada normal gun icerisindede kendi kendime konusuyorum yardimci olursaniz sevinirim Gecenin sahibine emanetsiniz

    Cevapla
    • Merhabalar Sadettin Bey, öncelikle geçmiş olsun.
      Baş ağrısı için ağrı kesici kullanmak geçici bir çözümdür. Öncelikle sizin muayeninizin yapılması ve baş ağrısının altta yatan bir hastalığa bağlı olarak mı yoksa basit sebepli bir baş ağrısı mı olduğu tespit edilmelidir. Eğer altta yatan bir hastalık var ise buna yönelik tedavi verilir ve baş ağrınız kendiliğinden düzelir. Uyku düzeniniz için uyku laboratuvarları ile çalışmanız gerekebilir. Eğer arveles ile cebinizde gezdirecek seviyede bir ilişkiniz varsa yapmanız gereken şey nöroloji bölümüne randevu alarak muayene olmaya gitmektir. Muayene sonrasında bilgileri benimle paylaşırsanız yönlendirme sağlayabilirim. Ertelemeyin.
      Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

      Cevapla

Yorum yapın

Exit mobile version