Artrotomi Nedir?

Artrotomi, eklemin boşluğunun açılması ya da eklem yapılarının kesilmesi anlamına gelen ve ortopedi bölümünde sıkça adından bahsedilen tıbbi bir işlemdir. Bu işlem genellikle eklemlerde ya da kemiklerde görülen bazı patolojik durumların tedavisi olarak yapılır. Artrotomi işlemi genellikle ortopedistler tarafından gerçekleştirilir. Etimolojik olarak incelendiğinde artro ve tomi kelimelerinin birleşiminden oluştuğu görülmektedir.

Artrotomi ameliyatının nasıl yapıldığını gösteren fotoğraftır.
Fotoğrafta artrotomi işleminin nasıl yapıldığını görüyorsunuz.

Temel olarak artrotomi ameliyatı ya da işlemi, eklemlerin onarılması veya tedavi edilmesi gereken durumlarda, ekleme ulaşabilmek amacıyla yapılır. Geçmiş yıllarda sıkça kullanılan bu yöntemin yerini duruma göre değişmekle beraber artroskopi almaya başlamıştır. Acil olarak nitelendirdiğimiz durumlar dışında artroskopi iyi bir seçenek olmaktadır ancak acil olarak nitelendirdiğimiz durumlar geliştiğinde cerrahınız eklemi doğrudan görmek isteyecektir.


(Bu yazı ilk defa 10 Ağustos 2016 tarihinde yazılmıştır. Ardından 11 Ekim 2020 tarihinde düzenlenmiştir.)

Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi alt tarafta bulunan yorum bölümüne yazabilirsiniz. En kısa süre içerisinde cevap vermeye çalışacağım.

Yorum yapın