Antepartum Parapleji Ne Demek?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Antepartum Parapleji Nedir?

Antepartum parapleji, doğum öncesi felci anlamında kullanılmaktadır. Tıpta sık olarak kullanılan terimlerden bir tanesidir. Bu kelime grubunun anlamını kavrayabilmek için öncelikle her iki terimin anlamına da vakıf olmak gerekir. Antepartum temel olarak doğum öncesi dönem ya da anne karnında bulunulan dönem manasında kullanılır. Bu terimi detaylıca okumak için https://doktordanhaberler.com/antepartum/ linkine gidiniz.

antepartum parapleji ne demek tıp
Antepartum paraplejiye ait bir görüntü.

Parapleji ise vücudun alt bölgesinde inme görülmesi manası gelir. Dolayısıyla antepartum parapleji bebek anne karnındayken ortaya çıkan kısmı felç durumuna verilen isimdir.

Temel olarak bu kelime grubunu kavradığınızı düşünüyorum. Merak ettikleriniz veya eklemek istediklerinizi alt tarafta yer alan yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım. Yorumlarınızı beklemekteyim.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın