Analog Tıp Dilinde Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Analog terimi görevleri aynı olan ancak yapıları farklı olan durumların kelimeye dökülmiş halidir. Bu yazımda analog terimi ne demek sorusuna açıklık getireceğim. Haydi başlayalım.

Analog Nedir?

Analog, benzeşik, işlevdeş manasında kullanılmaktadır.Tıp dilinde çokça kullanılan kelimelerdendir. Tıbbin hemen hemen tüm branşlarında kullanılıyor olsa da en sık biyokimya da kullanılır. Analog olan yapılar birbirine çok benzer ama birbirinin aynısı değillerdir. 

Başka bir açıdan düşündüğümüzde görevleri aynı olan şeylerin  bileşimlerinin farklı olması durumudur. Analog terimi ile ilgili aklınıza takılanları ve merak ettiklerinizi alt taraftaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten keyif alacağım. Yorumlarınızı bekliyorum.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın