Alopesi Areata

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️

Alopesi Areata Nedir?

Alopesi Areata, saçların belli bölgelerden dökülmesiyle karakterize bir hastalıktır. Alopesi kelimesi saç dökülmesi anlamındadır. Alopesi ariata başta olmak üzere alopesinin bir çok türü bulunmaktadır.

Alopesi areatayla ilişkili görsel.

Otoimmün bir hastalıktır ve kişilerin saç folikülleri etkilenmektedir. Saç folikülleri genelde ufak bölgelerden dökülürken bazı durumlarda tamamı da dökülebilmektedir.

Alopesi Ariata Çeşitleri Nelerdir?

Alopesi Ariata Totalis

Saç foliküllerinin tamamının etkilendiği alopesi çeşididir.

Alopesi Ariata Universalis

Kişinin vücudundaki tüm kılları kaybettiği nadir görülen bir alt tipidir.

Alopesi Ariata Tedavisi Var mıdır?

Bu hastalığı tamamen iyileştirmek gibi bir durum söz konusu değildir. Ancak tedaviler sayesinde kişinin saçları çıkabilir ve uzayabilir.

Farmakolojik olarak genelde kortikosteroidler kullanılmaktadır.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2020'yi bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“Alopesi Areata” üzerine 2 yorum

  1. Ah bu saçlardan çektiğimiz nedir erkekler olarak. Aynı hastalıktan müzdarip bir dostum var çok zor. Beyninde bir hastalık olduğundan da korkmuştuk ancak bunun olduğunu öğrenince sevinmiştik. Hastalığa sevinilir mi demeyin seviniliyor.

    Cevapla
  2. Ne ilginç Hastalıklar var Allah daha kötülerinden korusun. Sayfanızda bazı fotoğrafları kaldırmıyor içim sizlere doktor olarak normal gelebilir ancak biz vatandaş olarak alışık değiliz sanırım. Ancak doğru bilgi edinmek içinde görsel sunmak şart.
    Saygılar. iyi çalışmalar.

    Cevapla

Yorum yapın

Exit mobile version