Akne

0
123

Akne, sebase bezlerde ortaya çıkan bir sorun nedeniyle ortaya çıkan ciltte gözeneklerin tıkanması ve iltihaplanmasına neden olan dermatolojik bir hastalıktır. Genellikle genç kızlarda ve genç erkeklerde yaygın olarak görülme eğilimindedir.

Çoğu bireyde ergenlik dönemini takiben azalma gösterse de bazı bireylerde bu sorunlar ilerleyen yaş dönemlerine kadar devam etmektedir. İstatistiklere göre sivilceler her iki kadından birini etkilemektedir. Erkeklerde ise bu oran 4 te 1 şeklindedir.

Genç erişkinler aknelerden kurtulmak amacıyla onları sıkma eğiliminde olmaktalar ancak bu oldukça yanlış bir yaklaşımdır. Sıkılan akneler yüzde iz bırakmakta ve ilerleyen dönemlerde depresyon olarak bize geri dönmektedir.

Akne Belirtileri Nelerdir?

Akne belirtilerinin en sık görülenlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Pullu görünümde kırmızılaşmış deri
 • İstenmeyen siyah noktalar
 • Küçük papüler yapıda kırmzı ve pembemsi yumrular
 • Kistler ve bazı zamanlar skar dokusu

Cilt yakınındaki yağ bezlerinden salınan yağlar cildin korunmasına ve nemli tutulmasına yardımcı olmaktadır. Bazı insanlarda çeşitli faktörlere bağlı olarak yağ fazla salınır ve yağlı bir cilt yapısına sebep olur.

Fazla salınan yağ cilt gözeneklerini tıkayarak komedon adını verdiğimiz lezyonları oluşturur. Komedonlar aknenin karakteristik lezyonlarıdır. Açık ve kapalı olmak üzere iki çeşidi bulunmaktadır.

Akne Oluşumunu Etkileyen Faktörler

Akne oluşumunu etkileyen faktörlerin başında ailesel etkenler gelmektedir. Akrabalarında uzun yıllar süren akne öyküsü olan bireylerde çoğu zaman benzer tablolar ortaya çıkabilmektedir.  Diğer bir önemli faktör ise yukarıda bahsettiğimiz gibi ergenlik dönemidir. Ergenlik dönemi ciltte yağ salınımının pik yaptığı dönemlerden birisidir.

Adet dönemleri, doğum kontrol hapları kullanılması gibi hormonla değişikliklerin ortaya çıktığı bazı durumlarda da akne oluşumu tetiklenebilir. Bilinçsizce kullanılan fazla yağlı kozmetik ürünler ve bazı ilaçlar akne oluşumuna neden olabilir.

Akne İzleri Nasıl Geçer?

Akne tedavisi birkaç farklı şekilde yapılabilir. Fazlaca olmayan akne lezyonları sadece bazı sabunlar ile düzenli olarak yüz yıkaması ile geçebilir. Ancak lezyon sayısı arttıkça farmakolojik tedaviye duyulan ihtiyaç artmaktadır.

Akne İlaçları Nelerdir?

Eğer lezyonlar az sayıda ise topikal tedavi uygulanır.Topikal tedavide şu ilaçlar kullanılır :

 1. Retinoidler
 2. Benzil Peroksitler
 3. Topikal Antibiyotikler
 4. Ek tedaviler

Eğer lezyonlar çok sayıda ve tüm vücuda yayılmaya başlamış ise sistemik tedavi yapılır.Sistemik tedavide kullanılan ilaçlar şöyledir:

 1. Oral Antibiyotikler
 2. İsotretinoin
 3. Kortikosteroidler
 4. Oral kontroseptifler (hormon tedavisi)

Akne Tedavisinde Uygulanan Doğal Yöntemler

Akne tedavisinde doğal yöntemler uzun süreli ve düzenli olarak uygulandığından oldukça etkilidir. Kükürtlü veya zeytinyağlı sabunlar kullanılabilir. Ayrıca la roche posay effaclar k ürünleri de göz atmanızda fayda olacaktır.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Reklam
Dikkat bu bir sponsorlu yayındır ve reklam öğeleri içermektedir.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here