Akciğer Kanseri Neden Oluşur, Nasıl Tedavi Edilir?

0
50

Akciğer Kanseri Neden Oluşur, Nasıl Tedavi Edilir?

Dünya genelinde en sık rastlanan ve ölüme yol açan kanser türlerinden biri olan akciğer kanseri; sigara, yaş, genetik ve çevresel kaynaklı olarak ortaya çıkabiliyor. En sık 60 yaş üstü erkeklerde görülmesine rağmen günümüzde kadınlarda da görülme olasılığı yüksek. Akciğer kanseri, küçük hücreli tümörler (KHAK) ve küçük hücreli dışı (KHDAK) olarak iki gruba ayrılarak kontrol dışı çoğalarak oluşur. Akciğer üzerinde oluşan tümörün yayılması çevre dokuların ve organların zarar görmesi nedeni ile kanserin seyri ve evresi değişebilir. Genelde akciğer kanseri tanısı bilgisayarlı tomografi eşliğinde iğne ile örnek alma yöntemi ile koyuluyor. Gerekirse de ameliyatla akciğer dokusundan parça çıkarılarak da hastalığa kesin teşhis koyulabilir.
akciger kanseri
Akciğer kanseri ile ilişkili görsel.

Akciğer Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Akciğer bölgesinin ağrı hissi vermemesi nedeni ile genellikle hastalık 1. evrede teşhis edilemeyebilir. Bu nedenle akciğer kanseri belirtileri daha çok ikinci evrede saptanır. Kanserin yayılması ile birlikte göğsün üst bölümünde ağrı, kanlı balgam, nefes darlığı, ses kısıklığı, iştahsızlık, yutma güçlüğü ve tekrarlayan bronş hastalıkları görülebilir. Kanser nedeni ile bazı hormonlar anormal düzeyde salgılanırsa hormonal bozukluklar da görülebilir. Bu belirtilerin belirgin bir şekilde ortaya çıktığı bireylerin zaman kaybetmeden hekime başvurması gerekir. Özellikle geçmişinde akciğer kanseri olan, hava kirliliğine maruz kalan ve sigara içenlerin risk grubunda olduğu unutulmamalı.

Akciğer Kanseri Evreleri Nelerdir?

Genel olarak akciğer kanseri evreleri dört dönem ve yerleştiği bölge üzerinden değerlendirilir. Hastalığın seyrinin ve kanser hücresinin küçük veya büyük olmasına göre şekillenen ilk evrenin ardından gelen ikinci evre; ihtiyaç duyulan bölgeye yönelik bilgisayarlı tomografi, kemik taraması ve manyetik rezonans görüntüleme gibi tetkiklerin yapılıp hastalığın kesin teşhisinin konulduğu evredir. Birinci evrede sadece akciğerde bulunan tümörler, göğüste bulunan lenf bezleri üzerine yayılarak ikinci evreye geçişi başlatırlar. Kanser yapan hücrelerin göğüs üstündeki lenf bezlerine, kalbe, diyafram ve yutak borusuna doğru yayılması ise hastanın üçüncü evrede olduğunu gösterir. Dördüncü evre ise kanserin tüm göğüs bölgesi ve kemikler üzerine yerleştiği son dönem olarak görülür. Bu evrede kanser hastalığının tedavisi genellikle radyoterapi veya radyoterapi ya da her ikisi de bir arada eş zamanlı uygulanarak gerçekleştirilir.

Akciğer Kanseri Tedavi Yöntemleri Kanserin Türüne Ve Evresine Göre Değişiyor

Akciğer kanseri için en temel tedavi yöntemi cerrahi olmasına rağmen kimi durumlarda her hastanın durumuna ve evresine göre ilaç, kemoterapi, radyoterapi ve cerrahi gibi farklı yöntemler kullanılabilir. İki tip kanser de farklı gelişim evreleri içerdiği için birbirinden farklı şekillerde tedavi edilebilir. İlk evre üzerinde etkili olan robotik cerrahiyle ameliyatın boyutu küçültülerek daha az hastalığın en düşük travma ile atlatılması sağlanabilir. Akciğer kanseri herhangi bir yayılım göstermediyse tercih edilen yöntemlerden biri olan cerrahi tedavi yaşam şansının en yüksek olduğu hasta grubunu oluşturur. Tümörün tam olarak hastanın dokusundan zamanında uzaklaştırılması sayesinde doktor kanserin yayılmasını ilk evrede önlemiş olur. Bazı ameliyatlardan sonra dahi hücre yüzeyine yayılmış tümör yeniden ortaya çıkabilir. Bu aşamada kanserli hücreler için genellikle kemoterapiden çözüm beklenir. Kemoterapi belirli aralıklarla tekrarlanarak tek başına ya da ışın tedavisi ile birlikte kanserin tipi ve evresine göre değişen sıralamalarla tümörün evresine göre uygulanabilir. Birden fazla ilacı içeren kemoterapinin verilme sayısı kür olarak nitelendirilir ve genellikle ilaçlar 21 veya 28 günde bir düzenli olarak verilir. Özellikle ana bronşlarda daralmaya neden olan tümörlerde radyoterapi tedavi seçeneği olarak değerlendirilir. Foto dinamik tedavi adı verilen özel bir kimyasal maddenin kan dolaşımına verilmesi ve hücrelerde biriken maddeye uygulanan lazer ışınlarının ardından da kanserli hücreler yok edilebilir.

Erken Teşhis İçin Kontrol Şart!

Tüm kanser türlerinde olduğu gibi Akciğer kanseri tedavisinde de erken teşhis büyük önem taşıyor. Tümör dokusunu en erken safhada teşhis edebilen uluslararası standartlarda tedavi ünitelerine sahip Florence Nightingale Hastaneleri Kanser Merkezi’nde, akciğer kanseri hücre dokusu erken teşhis edilebiliyor. Profesyonel doktor kadrosu ve son teknolojiye sahip cihazları ile Florence Nightingale Hastaneleri Kanser Merkezi “Her Hasta Özeldir” ilkesine bağlı kalarak hastalığınızın teşhisinden tedavi aşamasına kadar, her adımda sizin yanınızda! Sağlıklı yaşlanabilmeniz ve erken teşhis için Florence Nightingale Hastaneleri’nde daimi kontrollerinizi yapabilir, alanında uzman doktorların yardımıyla akciğer kanseri ile mücadelenizi sürdürebilirsiniz!

Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağız.

Reklam
Dikkat bu bir sponsorlu yayındır ve reklam öğeleri içermektedir.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here