Aile Hekimi Hangi Hastalıklara Bakar?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

2020 yılı itibariyle ve pandemi sonrasında aile sağlığı merkezleri, sağlıklı ve hasta bireylerin sıkça uğradığı merkezler haline gelmiş durumda. Haliyle aile hekimlerinin iş yükü artmakta ve çok çeşitli hasta gruplarına bakmaktalar. İnsanlar çok farklı şikayetler için aile sağlığı merkezlerine gelip ilgili branşlara yönlendiriliyorlar. Peki aile hekimi hangi hastalıklara bakar? Şimdi detaylıca irdeleyelim.

Genel olarak özetleyecek olursak aile hekimliği birçok şikayet için ilk başvuru noktası olmalıdır. En sık olarak karşıma çıkan öksürük, nefes darlığı, ateş, üşüme , titreme, karın ağrısı, yan ağrısı, sırt ağrısı, göğüs ağrısı, kas ağrısı, idrar yaparken ağrı, sızı, yanma, kötü koku, ellerde ayaklarda kaşıntı, kızarıklık, döküntü gibi birçok şikayetiniz için sizde aile hekiminize başvurabilirsiniz.

Aile hekimi neye bakar sorusunun cevabını içermektedir.
Aile hekimliği uygulaması 2020 itibariyle önem kazanmıştır.

Bu tip şikayetler için aile hekiminiz sizi muayene edecek, tahlil ve tetkik edecek. Buna göre tedavisini başlayacak ve gerekli görürse uzman bir hekime sevk edecektir. Bunlar dışında koruyucu sağlık hizmetleri de sunan aile hekimleri aşılama faaliyetleri ile birçok hastalığın başlangıç göstermesinin önüne geçmiş olmaktadırlar.

Aile hekiminin baktığı hastalıkları sıralamak istersek bunu bu yazıya sığdıramayacağımızı belirtmek isterim 🙂 Bu nedenle aklınıza takılan bir şikayet ya da hastalık varsa alt tarafta yer alan yorum bölümüne yazarsanız kısa süre içinde cevaplamaya çalışacağım.

(Bu yazı ilk defa 30 Mayıs 2018 tarihinde yazılmıştır. Ardından 19 Ekim 2020 tarihinde güncellenmiştir.)

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“Aile Hekimi Hangi Hastalıklara Bakar?” üzerine 32 yorum

  1. Merhaba hocam beyin cerrahına sıra alamıyorum çok zaman gecti
    Aile Hekimi mr sonucuna bakarmi? Cevaplarsanız çok sevinirim

    Cevapla
  2. merhaba doktor bey, brucella hastalığım var tedaviye uzun süredir ara verdim.
    hastanede bulunan tek enfeksiyon doktoru da bayramdan sonra gelecek. aile hekimi bakar mı ?

    Cevapla

Yorum yapın