Agger Nasi Nedir? Tıpta Ne Demektir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Agger Nasi Nedir?

Agger nasi, burun boşluğunun dış yan duvarındaki bir kabarıklık anlamına gelmektedir. Tıp dilinde çokça kullanılan kelimelerdendir.

Burun boşluğundaki ön kısımda yer alan ve frontal sinüsün ön kısmını oluşturan bir kemiksel çıkıntıdır. Burun septumu ve nazal geçidi oluşturan kemik ve kıkırdaklar arasında yer almaktadır.

Aşağıdaki videoda agger nasi bölgesinde yapılan bir operasyonu izlerseniz çok faydalı olacaktır. Vİdeoya aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://vimeo.com/154950680

Agger nasi, burun içindeki hava akımını ve sinüslerin drenajını olumlu ya da olumsuz olarak etkileyebilir. Dolayısıyla ilerleyen süreçlerde sinüs problemlerine veya burun tıkanıklığına neden olabilir. Burun bölgesine yapılan cerrahi operasyonlarda agger nasinin durumu ve yapısı dikkate alınmalıdır.

Genellikle kulak burun boğaz hekimleri ve anatomi uzmanı hekimlerce çok sık kullanılır. Sonuç olarak bu terimi kavradığınızı düşünüyorum. Merak ettiklerinizi alttaki yorumlar bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım. Yorumlarınızı bekliyorum.


Bu makale, bir doktor tarafından yazılmış ve profesyonelce incelenmiştir. Sağlık ve tıp alanında genel bilgilendirme amacı taşır ancak kişisel tıbbi önerilerin yerine geçmez. Özel sağlık durumlarınızı değerlendirmek ve tedavi seçenekleri hakkında bilgi almak için lütfen bir sağlık kuruluşuna başvurun. Profesyonel sağlık ekibimizi incelemek ve editöryal sürecimiz hakkında bilgi sahibi olmak için tıklayınız.
Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

Diploma - Sertifika - Özgeçmiş

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2024'e girdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Sitemize yorum yazarak Yorum Politikası kurallarını kabul etmiş sayılırsınız. Yorumlarınızda asla tıbbi tavsiye vermeyin. Gerçek bir sağlık profesyoneli olsanız bile hastayı muayene etmeksizin vereceğiniz bilgilerin hastaya zarar verebileceğini unutmayın.

Yorum yapın