Ager: Dokuların Etrafında Kalan Boşluk

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Ager Nedir?

Ager tıp biliminde bir doku ya da organın etrafında kalan boşluğu ifade etmek için kullanılan tıbbi bir terimdir. Latince ager Türkçe’ye boşluk veya alan manalarında geçmiştir. Tıpta genelde histoloji alanında çok kullanılır. Hemen kullanımlara örnekler verelim.

Organ veya DokuAgerAçıklama
KaraciğerAger hepatikusKaraciğerin etrafındaki boşluğu tanımlamak için kullanılır.
KalpAger perikardialisKalbin etrafındaki boşluğu tanımlamak için kullanılır.
AkciğerAger pleuralisAkciğerlerin etrafındaki boşluğu tanımlamak için kullanılır.
BeyinAger subduralisBeyinle kafatası arasındaki boşluğu tanımlamak için kullanılır.
OmurilikAger subaraknoidalisBeyin ve omurilik arasında bulunan meninkslerin arasındaki boşluğu tanımlamak için kullanılır.

Bunun dışında histolojide kullanım şekillerini özetleyen tablo aşağıdadır:

TerimAnlamı
Kalsifiye AgerHistolojik inceleme sırasında doku örneklerinde kalsifikasyon (kireçlenme) alanlarını tanımlar. Kalsifikasyonlar, doku içindeki kalsiyum birikimlerini ifade eder.
Nekrotik AgerDokuda nekroz (hücre ölümü) bulunan bölgeleri belirtir. Histolojik kesitlerde nekrotik alanlar, doku ölümünün olduğu bölgeleri işaret eder.
Açıklanmamış AgerBelirli bir histolojik özelliği tanımlamak veya belirtmek gerektiğinde kullanılabilir. Bu terim, ilgili bağlama bağlı olarak farklı bir anlam taşıyabilir.

Aklınıza takılan bir husus varsa alttaki yorumlar bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım Yorumlarınızı bekliyorum.

Bu makale, bir doktor tarafından yazılmış ve profesyonelce incelenmiştir. Sağlık ve tıp alanında genel bilgilendirme amacı taşır ancak kişisel tıbbi önerilerin yerine geçmez. Özel sağlık durumlarınızı değerlendirmek ve tedavi seçenekleri hakkında bilgi almak için lütfen bir sağlık kuruluşuna başvurun. Profesyonel sağlık ekibimizi incelemek ve editöryal sürecimiz hakkında bilgi sahibi olmak için tıklayınız.
Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

Diploma - Sertifika - Özgeçmiş

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2024'e girdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Sitemize yorum yazarak Yorum Politikası kurallarını kabul etmiş sayılırsınız. Yorumlarınızda asla tıbbi tavsiye vermeyin. Gerçek bir sağlık profesyoneli olsanız bile hastayı muayene etmeksizin vereceğiniz bilgilerin hastaya zarar verebileceğini unutmayın.

Yorum yapın