Adenoviral Konjuktivit Nedir ? Kanlı Göz’ün Tedavisi Nasıldır ?

1
1042

Adenoviral Keratokonjuktivit Nedir ? Kanlı Göz Ne Demektir ?

Kanlı Göz yani Adenoviral Kerotokonjuktivit,gözün beyaz kısmını ve korneayı ilgilendiren aşırı bulaşıcı bir göz enfeksiyonudur.

Adenoviral Keratokonjuktivit - Kanlı Göz
Adenoviral Keratokonjuktivit – Kanlı Göz

Normalde bakteri kaynaklı göz enfeksiyonları kısa sürelerde basit göz damlaları ile tedavi edilebilirken Adenoviral Keratokonjuktivit’te bu süre 2 ay’a kadar çıkabilmektedir.Öyle ki bazen bu süreyi çok daha uzatabilen ve hastanın gözünde iz bırakmadan peşini bırakmayan kötü bir virüstür.

Adenoviral Konjuktivit Tanısı Nasıl Konur ? Kanlı Göz  Nasıl Anlaşılır ?

Adenoviral Konjuktivit’te en sık rastlanan bulgu gözde aşırı derecede kanlanma artışıdır.Kanlı Göz’deki kanlanma artışı normal kanlanma artışından farklıdır.Burada belli bölgelerde yoğun kanlanma artışı vardır.Her yere homojen şekilde yayılmış bir kanlanma değildir.

Adenoviral Konjuktivit -Kanlı Göz
Adenoviral Konjuktivit -Kanlı Göz

Adenoviral Konjuktivit Nasıl Tedavi Edilir ? Kanlı Göz Nasıl Geçer ?

Adenoviral Keratokonjuktivit’e özel bir tedavi şekli yoktur.Yani gözdeki virüs türünün Adeno ailesinden olduğunu anladığımızda bu bilgi bize tedavi anlamında hiçbir şey ifade etmez.

Burada doktorunuz size anti bakteriyel damla verebilir.Bunun amacı adenovirüs enfeksiyonu üzerine gelişebilecek ikincil bir bakteriyel enfeksiyonun önüne geçebilmektir.

Adenovirüsün özel bir tedavisi olmadığı için semptomları azaltmaya yönelik soğuk kompres ve suni gözyaşları verilebilir.

Şu andaki adenovirüs tedavisi tatmin edici düzeyde değildir.Hasta bir an önce hastalığı atlatmalıdır.

Adenoviral Konjuktivit’in Bulaşmasını Nasıl Engelleriz ? Kanlı Göz’den Nasıl Korunuruz ?

Öncelikle adenovirüs olduğu kesinleştikten sonra gözümüze kesinlikle dokunmuyoruz.Çünkü hasta gözümüzden sağlam gözümüze de bulaştırma olasılığımız çok yüksektir.

Doktorunuzun verdiği ilaçları kullandıktan sonra ellerimizi yıkamayı unutmayalım.

Adenoviral Konjuktivit -Kanlı Göz
Adenoviral Konjuktivit -Kanlı Göz

Havlu gibi ortak eşyaları kullanmamaya özen gösterin.

Çevreye bulaştırma olasılığınız çok yüksek olduğundan toplu taşıma araçlarından olabildiğince uzak durun.

Mümkünse hastalık süresini evinizde dinlenerek geçirin.

Son önerimiz bayanlar için,enfeksiyonu geçirdiğiniz döneme ait makyaj malzemeleri varsa kesinlikle tekrar kullanmayın ve atın.


Eğer anlamadığınız noktalar ve ya aklınıza takılan birşeyler varsa sormaktan çekinmeyiniz.Size cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Avatar
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitimimi tamamladım. Şimdi Erzurum Karayazı ilçesinde aile hekimi olarak görev almaktayım. Bana erhan.yavuz@saglik.gov.tr veya instagram üzerinden ulaşabilirsiniz. Lütfen tıbbi sorularınızı olabildiğince konu altlarındaki yorum bölümlerinden sormaya özen gösteriniz.

Bu Yazıya Toplamda 1 Yorum Yapılmıştır.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here