Adenoviral Konjuktivit Nedir? Neden Olur?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Adenoviral Keratokonjuktivit Nedir ? Kanlı Göz Ne Demektir ?

Kanlı Göz yani Adenoviral Kerotokonjuktivit,gözün beyaz kısmını ve korneayı ilgilendiren aşırı bulaşıcı bir göz enfeksiyonudur.

Adenoviral Keratokonjuktivit - Kanlı Göz
Adenoviral Keratokonjuktivit – Kanlı Göz

Normalde bakteri kaynaklı göz enfeksiyonları kısa sürelerde basit göz damlaları ile tedavi edilebilirken Adenoviral Keratokonjuktivit’te bu süre 2 ay’a kadar çıkabilmektedir.Öyle ki bazen bu süreyi çok daha uzatabilen ve hastanın gözünde iz bırakmadan peşini bırakmayan kötü bir virüstür.

Adenoviral Konjuktivit Tanısı Nasıl Konur ? Kanlı Göz  Nasıl Anlaşılır ?

Adenoviral Konjuktivit’te en sık rastlanan bulgu gözde aşırı derecede kanlanma artışıdır.Kanlı Göz’deki kanlanma artışı normal kanlanma artışından farklıdır.Burada belli bölgelerde yoğun kanlanma artışı vardır.Her yere homojen şekilde yayılmış bir kanlanma değildir.

Adenoviral Konjuktivit Nasıl Tedavi Edilir ? Kanlı Göz Nasıl Geçer ?

Adenoviral Keratokonjuktivit’e özel bir tedavi şekli yoktur.Yani gözdeki virüs türünün Adeno ailesinden olduğunu anladığımızda bu bilgi bize tedavi anlamında hiçbir şey ifade etmez.

Burada doktorunuz size anti bakteriyel damla verebilir.Bunun amacı adenovirüs enfeksiyonu üzerine gelişebilecek ikincil bir bakteriyel enfeksiyonun önüne geçebilmektir.

Adenovirüsün özel bir tedavisi olmadığı için semptomları azaltmaya yönelik soğuk kompres ve suni gözyaşları verilebilir.

Şu andaki adenovirüs tedavisi tatmin edici düzeyde değildir.Hasta bir an önce hastalığı atlatmalıdır.

Adenoviral Konjuktivit’in Bulaşmasını Nasıl Engelleriz ? Kanlı Göz’den Nasıl Korunuruz ?

Öncelikle adenovirüs olduğu kesinleştikten sonra gözümüze kesinlikle dokunmuyoruz.Çünkü hasta gözümüzden sağlam gözümüze de bulaştırma olasılığımız çok yüksektir.

Doktorunuzun verdiği ilaçları kullandıktan sonra ellerimizi yıkamayı unutmayalım.

Havlu gibi ortak eşyaları kullanmamaya özen gösterin.

Çevreye bulaştırma olasılığınız çok yüksek olduğundan toplu taşıma araçlarından olabildiğince uzak durun.

Mümkünse hastalık süresini evinizde dinlenerek geçirin.

Son önerimiz bayanlar için,enfeksiyonu geçirdiğiniz döneme ait makyaj malzemeleri varsa kesinlikle tekrar kullanmayın ve atın.


Eğer anlamadığınız noktalar ve ya aklınıza takılan birşeyler varsa sormaktan çekinmeyiniz.Size cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Bu makale, bir doktor tarafından yazılmış ve profesyonelce incelenmiştir. Sağlık ve tıp alanında genel bilgilendirme amacı taşır ancak kişisel tıbbi önerilerin yerine geçmez. Özel sağlık durumlarınızı değerlendirmek ve tedavi seçenekleri hakkında bilgi almak için lütfen bir sağlık kuruluşuna başvurun. Profesyonel sağlık ekibimizi incelemek ve editöryal sürecimiz hakkında bilgi sahibi olmak için tıklayınız.
Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

Diploma - Sertifika - Özgeçmiş

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2024'e girdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Sitemize yorum yazarak Yorum Politikası kurallarını kabul etmiş sayılırsınız. Yorumlarınızda asla tıbbi tavsiye vermeyin. Gerçek bir sağlık profesyoneli olsanız bile hastayı muayene etmeksizin vereceğiniz bilgilerin hastaya zarar verebileceğini unutmayın.

“Adenoviral Konjuktivit Nedir? Neden Olur?” üzerine bir yorum

  1. Merhaba ben 2 yıl önce bu hastalığa yakalandım ve kullandığım şu iki damla gözlerimi normale dönderdi. Netildex ve zylet göz damlası

    Cevapla

Yorum yapın