Abrasyon Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Abrasyon, mukozanın sıyrılması, cildin soyulması veya kazınması manasına gelen tıbbi terimlerden biridir. Temel olarak derinin herhangi pürüzlü bir yüzeye sürtünmesi sonucunda gerçekleşir. En sık olarak dizlerde, dirseklerde, ayak bileklerinde ve kollarda ortaya çıkma eğilimindedir.

Dikkat !

Abrasyonlar laserasyon ve insizyon yaraları kadar ciddi değildirler ancak dikkate alınmalıdırlar.

Abrasyon hafif, orta ve şiddetli olmak üzere 3 şekilde derecelendirilirler. Epidermis adı verilen dokunun etkileniş biçimine göre bu şiddet belirlenir.

Bu terimi kavradığınızı düşünüyorum. Merak ettiklerinizi veya eklemek istediklerinizi alttaki yorumlar bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım. Yorumlarınızı bekliyorum.

(Bu yazı ilk defa 24 Ağustos 2016 tarihinde yazılmıştır. Ardından 22 Ağustos 2021 tarihinde güncellenmiştir.)

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın