A Beta Lipoproteinemi

0
491

A Beta Lipoproteinemi Nedir?

A Beta Lipoproteinemi,yağların, kolesterol ve yağda çözünür vitaminlerin emilimini etkileyen kalıtsal bir hastalıktır.

Bu bozukluktan etkilenen insanlar, kandaki yağları ve yağ benzeri maddeleri (kolesterol gibi) taşıyan parçacıklar olan belli lipoproteinleri yapamazlar. Özellikle abetalipoproteinemi olan insanlarda beta-lipoproteinler adı verilen bir grup lipoprotein eksiktir. Beta-lipoprotein üretmede yetersizlik, diyetteki yağların ve yağda çözünen vitaminlerin sindirim sisteminden kan dolaşımına kadar ciddi şekilde azalmış emilimine neden olur.

Abetalipoproteineminin belirtileri ve semptomları yaşamın ilk birkaç ayında görülür. Kilo almada ve beklenen hızda büyümede sorunlar oluşmaktadır.

İshal ve yağlı, kötü kokulu dışkı görülen diğer belirtilerdir. Sinir fonksiyonundaki bozulmalar, etkilenen kişilerde kas koordinasyonu bozulması ve hareket zorluğu gelişmesine neden olabilir. Bu durumdaki bireyler retinitis pigmentosa adlı bir göz göz hastalığına yakalanabilirler. Abetalipoproteineminin belirtilerinin ve semptomlarının çoğu E vitamini eksikliğinden kaynaklanmaktadır.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Avatar
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitimimi tamamladım. Şimdi Erzurum Karayazı ilçesinde aile hekimi olarak görev almaktayım. Bana erhan.yavuz@saglik.gov.tr veya instagram üzerinden ulaşabilirsiniz. Lütfen tıbbi sorularınızı olabildiğince konu altlarındaki yorum bölümlerinden sormaya özen gösteriniz.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here