A Beta Lipoproteinemi

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

A Beta Lipoproteinemi Nedir?

A Beta Lipoproteinemi,yağların, kolesterol ve yağda çözünür vitaminlerin emilimini etkileyen kalıtsal bir hastalıktır.

Bu bozukluktan etkilenen insanlar, kandaki yağları ve yağ benzeri maddeleri (kolesterol gibi) taşıyan parçacıklar olan belli lipoproteinleri yapamazlar. Özellikle abetalipoproteinemi olan insanlarda beta-lipoproteinler adı verilen bir grup lipoprotein eksiktir. Beta-lipoprotein üretmede yetersizlik, diyetteki yağların ve yağda çözünen vitaminlerin sindirim sisteminden kan dolaşımına kadar ciddi şekilde azalmış emilimine neden olur.

Abetalipoproteineminin belirtileri ve semptomları yaşamın ilk birkaç ayında görülür. Kilo almada ve beklenen hızda büyümede sorunlar oluşmaktadır.

İshal ve yağlı, kötü kokulu dışkı görülen diğer belirtilerdir. Sinir fonksiyonundaki bozulmalar, etkilenen kişilerde kas koordinasyonu bozulması ve hareket zorluğu gelişmesine neden olabilir. Bu durumdaki bireyler retinitis pigmentosa adlı bir göz göz hastalığına yakalanabilirler. Abetalipoproteineminin belirtilerinin ve semptomlarının çoğu E vitamini eksikliğinden kaynaklanmaktadır.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın