Moebius Sendromu

8
392

Moebius Sendromu Nedir?

Moebius Sendromu, yüz felci ve gözlerin sağa sola hareket etmesiyle karakterize son derece nadir görülen bir konjenital nörolojik bozukluğa verilen isimdir. Hastalık progresif özellik göstermemektedir. Hastalığın belirtilerinin Poland Sendromu ile ilişkili olduğu bilinmektedir.

moebius sendromu nedir

Moebius Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Moebius sendromu belirtileri, aşağıda liste halinde verilecektir.

 • Yüz felci ve dolayısıyla yüz ifadelerinden yoksun olma durumu
 • Yutma ve yutkunma problemleri
 • Gözleri yan yana hareket ettirememe
 • Gözlerini kapatamama
 • Şaşılık
 • Clubbed ayak veya eksik parmak
 • Göğüs duvarı anormallikleri
 • Solunum ya da yutma zorluğu
 • Korneanın erozyonu
 • Ağız ve dil kaslarının paralizi nedeniyle gecikmiş konuşma

Hastalığın teşhisinde ise 6 ve 7. kraniyal sinirlerin muayenesi çok önemlidir.

Moebius Sendromunun Sınıflandırılması

Bu oldukça nadir görülen tabloyu 1959 yılında bir grup bilim insanı şu şekilde sınıflandırmıştır:

 1. Beyin sapı ile ilgili problemlerin olduğu tip
 2. Yüz periferik sinirlerinde nöronların dejenerasyona uğradığı tip
 3. Beyin sapı ve diğer nöronların etkilendiği tip
 4. Kraniyal sinirlerin etkilendiği ve kas semptomları veren tip

Moebius Sendromu Tedavisi Var mı?

Moebius sendromunu ortadan kaldırıcı bir tedavi henüz yoktur. Şu an için Moebiuslu hastalarda uygulanan tedavi ortaya çıkan semptomları hafifletmek ve hastalığın gidişatını stabilize etmeye dayanmaktadır.  Bir takım cerrahi prosedürler ile deformiteler ortadan kaldırılabilir. Gülümseme yeteneklerinin sınırlı olsa ortaya çıkabilmesi veya korunabilmesi için bazı kas transferleri yapılabilmektedir.

Moebius Sendromunda Yaşam Beklentisi Nedir?

Moebius sendromunda yaşam beklentisi iyi bakım ve hastalığın düzgün bir şekilde yönetilmesi ile doğrudan ilişkilidir. Düzgün yönetilen ve iyi bakımı sağlanan hastalarda normal insanlar gibi uzun yıllar yaşayabilirler.

Moebius Sendromu Tedavi Çalışmaları Devam Ediyor mu?

Uluslarası Nörolojik Hastalıklar Enstitüsü diğer nadir görülen hastalıklar gibi Moebius ile ilgili çalışmalarını sürdürmektedir. Ancak hastalığın oldukça nadir görülmesi ve kaynak yetersizliklerinden ötürü bu tip çalışmalar yavaş ilerlemektedir. Dilerseniz aşağıda iletişime geçebileceğiniz Moebius Sendromu Türkiye veya uluslararası organizasyon bilgilerini bulabilirsiniz:

Ayrıca mobieussyndrome.org adresinden dünyada yaşayan diğer mobieus sendromlu aileler ile iletişime geçebilir ve facebook gruplarına katılım sağlayabilirsiniz.

Konu yakında detaylandırılacak ve Moebius sendromlu çocukların oluşturduğu galeri eklenecektir. Sizde yazıma katkı sağlamak ve bilgi paylaşımları için lütfen iletişim kurunuz.


Merak ettiklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

8 Yorum

  • Merhabalar Sevgi Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Hastalığın şu anki tedavisi ortaya çıkmış olan problemleri düzeltme şeklindedir. Hastalığı ortadan kaldırıcı bir tedavi henüz yoktur. Dilerseniz yazıda belirttiğim uluslararası organizasyonlar ile iletişime geçerek sürekli güncel kalabilirsiniz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

 1. Doktor bey benim iki çocuğum da mobius sendromu var tedavi olanagi varmi bu sendrom sebebiyle isitme engelli ve yüzde mimik yoktur eğer yardımcı olursaniz çok mutlu olurum onların gülüşünü bir umut bekliyorum

  • Merhaba Zühal Hanım, öncelikle geçmiş olsun. Talebiniz üzerine yazı detaylandırılmıştır. Mimik konularında plastik cerrahi tarafından yapılan kas transferleri ile ilgili bilgiler bulunmakta ancak hastalığın bir tedavisi bildiğiniz üzere henüz bulunmamaktadır.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

 2. Merhaba doktor bey benim kızın var.13 yaşında moebius hastası kulaktan duya bir şey öğrendi nederece doğru bilmiyorum eğer 5.sinir çalışıyorsa bişeyler yapıla biniyormuş ne derece doğru acaba teşekkür ederim yanıtlarsanız çok Mutlu olurum.
  Ayrıca fakıfla ilgili üye olunca ne olur bize ne gibi fayda sağlar acaba

  • Merhaba Gülseren Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Sormak istediğiniz şeyi tam olarak anlayamadım. Biraz daha detaylı olarak yazabilirseniz yardımcı olmak isterim. Uluslararası vakıflara üye olmak dünyadaki diğer moebius sendromlu çocuklar ve aileleriyle iletişime geçmenize ve birbirinize destek olmanıza yardımcı olabilir.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

  • Merhabalar Elif Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Evet mimik konusunda bazı kas transferleri yapılabilir ancak bu işlemi Türkiye’de yapan doktorlar hakkında maalesef bilgim yok. En doğru yönlendirme için bulunduğunuz ilde üniversite hastanesine giderek uzman hekimlerden gerekli bilgileri alabilirsiniz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here