Koyu İdrar Neden Olur?

18
9282

Koyu Renkli İdrar Neden Olur?

Koyu idrar renkleri genellikle böbrek bozukluklarıyla ilişkilidir. Normal idrar rengi kehribar sarısı veya sarının parlak tonlarıdır. İdrar vücutta tüketilen madddelerin artıklarının bir birleşimidir. Vücudumuzun o gün ki durumuna göre değişiklik göstermekte ve farklı renklerde olabilmektedir.

Koyu renkli idrar neden olur ile ilişkili görsel. Çeşitli idrar renklerini görmektesiniz.

Sabah idrarı biraz daha koyu olmaktadır. Gün içerisindeki idrar renkleri ise sıvı tüketiminin cinsine ve miktarına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir.

İdrarın koyu renkli olmasının 2 tip nedeni vardır.

Koyu Renkli İdrar : Doğal Nedenler

Düşük Sıvı Tüketilmesi

Sabah uyandığınızda aşırı koyu idrar çıkarıyorsanız bu genelde düzensiz olarak veya az su içilmesinden kaynaklanmaktadır. Genelde bu idrar tipi sağlıksız bir yaşam biçimini işaret etmektedir.

Artmış Fiziksel Aktivite

Ağız yoluyla alınan sıvının vücutta işlendikten sonra geri atılması deri yoluyla terleme ve idrar yoluyla atılım şeklinde olur.

idrar koyulugu nedenleri
Şekilde idrar koyuluğuna hematüri adını verdiğimiz idrarda kan olması durumu neden olmuştur.Soldaki normal idrar rengine oldukça yakındır.

Özellikle yaz aylarında yüksek sıcaklıklı iklim şartları ve aşırı artan egzersizler vücuttaki sıvının yüksek bir bölümünün terleme yoluyla atılmasını sağlarken, idrar yoluyla atılan sıvı miktarında azalmaya ve renginde koyulaşmaya neden olmaktadır.

Uzun Süreli İlaç Kullanımı

Bazı ilaçlar özellikle laksatifler, nitrofuran türevi ilaçlar, tüberküloz ve sıtma ilaçları uzun süreli kullanıldıklarında idrar renginde koyulaşmaya neden olmaktadırlar. Laksatifler genelde kabızlık semptomu olan hastalıklarda kullanılırlar. Bunlar dışkının daha yumuşak olması için vücuttan atılması gereken suyu, vücut içinde tutan ilaç grubudur. Bu ilaçların etkisiyle bağırsaklarda biriken su atılamayacak ve idrarda koyuluk durumuna sebebiyet verecektir.

Bazı Ürünlerin Sürekli Kullanılması

B ve C vitamini gibi laksatif özellikleri bulunan vitaminlerin uzun süre devamlı olarak kullanılması neticesinde de idrar renginde koyulaşmalar görülebilmektedir.

Koyu Renkli İdrar : Patolojik Nedenler

Koyu Kahverengi Renkte İdrar

Genelde karaciğer ve safra hastalıklarını işaret eden bir idrar rengidir. Bu tip renk en çok safra yolunun tıkanması anlamına gelen kolestaz durumlarında olmaktadır.

Koyu Sarı Renkte İdrar

Yüksek tuz miktarı ve ürik asit miktarının fazla olmasıyla ilişkilidir. Mesane ve böbrek gibi ürogenital sistem hastalıklarında ortaya çıkan bir durumdur.

Kırmızı Kan Renginde İdrar

Hematüri adını verdiğimiz idrarda kan görülmesi durumu altta yatan bir patolojinin habercisidir. Mesane ya da böbrek hastalıklarında görülmesi olasıdır.

Bulanık Renkte İdrar

İdrarın bulanık olması hemen aklımıza enfeksiyon mu şüphesini getirmektedir. Enfeksiyonlarda sıklıkla idrar bulanıklaşır. Böbrekte bir patoloji olduğunu ya da taş oluşumunu göstermektedir.

Hangi Hastalıklarda Koyu Renkli İdrar Görülür?

İdrar koyuluğu bir takım hastalıklara bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir.

Aşağıdaki hastalıklarda idrar renginde koyulaşma görülebilmektedir:

 • Hepatit ve Çeşitli Nedenlere Bağlı Siroz
 • Safra taşları ve sarılık
 • Hemolitik anemiler
 • Mesane kanseri
 • Böbrek kanseri
 • Ürogenital sistem enfeksiyonları
 • Karaciğer ve Pankreas Kanserleri
 • Böbrek Taşları
 • Polikistik böbrek hastalıkları
 • Vaskülitler
 • Glomerulonefritler
 • Goodpasture sendrom unda
 • Porfiria larda
 • Tirozinemi lerde
 • Hemakromatoz larda
 • Şistomiyazis te
 • Zehirlenme ve yaralanmalarda görülebilmektedir.

Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerimizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağız.

18 Yorum

 1. sıvı tüketimi idrar koyuluğu ile direkt alakalı sanırım, aşırı sıvı tüketmeme rağmen idrarım yine koyu oluyor anlayamadım ağrı yok,

 2. Merhaba hocam öncelikle sorularımızı cevaplandirdiginiz için teşekkür ederiz sabahları aşırı derecede idrarım sarı geliyor sorun nedir acaba ne yapmam gerekli zarari varmidir.

  • Merhaba, geçmiş olsun.
   İdrar renginizin sabahları aşırı sarı olması bir takım ürogenital hastalıkların habercisi olabilir.
   Ancak hastalık düşünmeden önce günlük su tüketiminizin düzenli ve yeterli ölçüde olmasına dikkat ediniz.
   Su tüketiminizi düzenledikten sonra bu şikayetiniz devam ederse bir Üroloji hekimine görünmenizde fayda olacaktır.

 3. Iyi gunler ben yaklaşık iki senedir psikiyartis tedavisi görüyordum iylestim ilaclari bir aydir kullanmiyorum bunun yaninda bagirsak kurdum var ve idrarim uzun suredir asiri koyun renkte bagirsak kurduyla bir iliskisi var mi

  • Bağırsak kurdu ile idrar renginin doğrudan bir bağlantısı yüksek olasılıkla yoktur. Ancak bağırsak kurdu oluşumuna sebebiyet veren patolojik durumun ya da bağırsak kurdunun neden olduğu patolojik bir hadisenin sonucunda idrarınız koyulaşmış olabilir. Ayrıca ramazan aylarında su tüketimi genel olarak azaldığı için buna bağlı koyulukta görülebilmektedir.İdrar koyuluğunun detaylıca araştırılmasını isterseniz aile hekiminize başvurarak idrar tetkiklerinizin yapılmasını isteyebilirsiniz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here