Gianotti Crosti Sendromu

1
336

Gianotti Crosti Sendromu Nedir?

Gianotti Crosti Sendromu, bakteriyel veya viral kaynaklı etkenler ile başlangıç gösteren genellikle çocukluk çağında görülen bir hastalıktır. İlk olarak 1955 yılında İtalyan bir bilim insanı tarafından tanımlandı. Son dönemlerde Gianotti Crosti Sendromuna en sık eşlik eden enfeksiyon ebstein bar virüs enfeksiyonu olarak belirlenmiştir. Cinsiyet farketmeksizin daha çok genç bireyleri tutma eğilimindedir. Yaş aralığı 3 ile 15 tir.

 

Bu hastalık oldukça nadir görülmekte ve bulaşıcı olmayan hastalık grubunda kabul edilmektedir.

Gianotti Crosti Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Gianotti Crosti Sendromunun belirtileri, genellikle kaşıntılı olmayan cilt lezyonları ile kendini gösterir. Lezyonlar daha sonradan kaşıntılı hale gelebilir. Sık görülen belirtiler şunlardır :

 • Boyutları 1 ve 5 mm aralığında değişen kırmızı, pembe görünümde deri lezyonları
 • Boğazda ağrı
 • İshal
 • Hafif yükselmiş ateş

Belirtiler sıklıkla 2-4 hafta içerisinde kendini sınırlar ancak bazı durumlarda semptomlar 4 ay kadar kalıcı olabilir. Yanakları, kalçaları ve ekstremiteleri tutar.

Gianotti Crosti Sendromu Nedenleri Nelerdir?

Gianotti Crosti Sendromuna neden olan etkenler liste halinde aşağıda verilmiştir:

 1. Bartonella henselae
 2. Β-Hemolitik streptokoklar
 3. Borrelia burgdorferi
 4. Respiratuvar sinsityal virüs
 5. Sitomegalo virüs
 6. Molluscum contagiosum
 7. Ebstein Barr Virüsü
 8. Hepatit B virüsü
 9. Human Herpes virüsü
 10. Mycoplasma pneumoniae
 11. Parainfluenza parvovirüs
 12. Rotavirüs

Gianotti Crosti Sendromu tanısı, laboratuvar çalışmaları ve ileri görüntüleme yöntemleri kullanılabilir ancak bunlar sadece enfeksiyonun belirlenmesinde yardımcıdır. LEzyonar üzerinden alınan biyopsi ile kolayca tanıya gidilebilir.

Gianotti Crosti Sendromu Tedavisi Nasıl Yapılır?

Gianotti Crosti Sendromunun tedavisi genellikle yapılmaz. Buna gerekçe olarak hastalığın 2, 4 hafta aralığında kendini sınırlamasını gösterebiliriz. Ancak ilaç verirken temel yaklaşımımız bu 2-4 haftalık aralığı kısaltmak ve bu sürenin semptomlarını hafifletmektir. İltihabi reaksiyonların önüne geçmek için topikal kortikosteroidler kullanılabilir. Çinko içeren ilaçlar kaşıntının gideirlmesi amacıyla alınabilir. Anti histaminikler ve antibiyotiklerde yine tedavinin ayrılmaz bir parçasıdır.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesinde Eğitimimi Sürdürmekteyim. Bana [email protected] veya instagram üzerinden ulaşabilirsiniz. Lütfen tıbbi sorularınızı olabildiğince konu altlarındaki yorum bölümlerinden sormaya özen gösteriniz.

Bu Yazıya Toplamda 1 Yorum Yapılmıştır.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here